another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Nová Pec

ŠUMAVU JSEM OBJEVIL POMĚRNĚ NEDÁVNO, A TO DÍKY SVÝM DĚTEM. JEZDÍME SEM NA TÝDEN A KAŽDÝ DEN PODNIKÁME RŮZNÉ VÝLETY – NA KOLECH, NA BRUSLÍCH, PO VODĚ, ALE I PĚŠKY. JE AŽ NESKUTEČNÉ, KOLIK MOŽNOSTÍ VYŽITÍ JE NA JEDNOM MÍSTĚ. JEDNA Z NAŠICH OBLÍBENÝCH TRAS VEDE PODÉL SCHWARZENBERSKÉHO PLAVEBNÍHO KANÁLU AŽ K NEJKRATŠÍ MEZINÁRODNÍ ŽELEZNICI NA SVĚTĚ, PŘEKRAČUJÍCÍ HRANICI PRÁVĚ V NOVÉM ÚDOLÍ. STO PĚT METRŮ KOLEJÍ SYMBOLICKY PROPOJILO ČECHY S BAVORSKEM.

technická náročnost
4/5, vyšší střední
časová náročnost
4/5, celodeňák

Trasu k nejkratší železnici na světě můžete začít v Nové Peci. Pro ty, kteří zde nejsou ubytovaní (doporučil bych minimálně na víkend), je ideálním startovacím místem parkoviště u místní železniční stanice. Vyrazte směrem na Schwarzenberské kanály (zelená turistická značka), pokud jste se vydali správně, pojedete do kopce podél místní pily po málo frekventované silničce. Zhruba po třech kilometrech, které nesměřují jen do kopce, dojedete k rozcestí Raškov. Tady začíná ta pravá šumavská pohádka, tady je jedno z mnoha míst vhodných pro přestávku. Děti tu můžete nechat vyběhnout do lesa a seznámit se s plavebním kanálem. Cesta dál vede po turistické značce, která mění barvu na modrou. Po několika kilometrech dojedete ke křížení kanálů, kde je také malá kaplička. Tohle je pěkné místo zejména pro ty nejmenší. Zastávka je skoro povinná, jsou zde lavičky vhodné pro doplnění energie.

Pokračujte dále na Jelení, kde je stálá expozice o historii 44 kilometrů dlouhého Schwarzenberského plavebního kanálu, který je veden jako technická památka. Nedaleko je horní portál tunelu, jímž kanál protéká, je dlouhý zhruba 400 metrů. Pro děti je velmi atraktivní vstup do tmavého tunelu, který je po pár metrech uzavřen mříží. Po sérii přestávek jsme pokračovali stále po modré turistické značce až k Rosenauerovu pomníku (projektant kanálu), tento úsek je dlouhý zhruba dvanáct kilometrů a vede po zpevněných cestách mírně zvlněným terénem. Tady je možná další zastávka, je zde odpočívadlo s lavičkami. V sezoně je všude kolem neskutečné množství borůvek, kterým se nedá odolat. Od pomníku je už cesta po červené turistické značce převážně z kopce a dovede vás k Pošumavské jižní dráze, cíli cesty. Tady se za dobrovolný poplatek mohou vaši nejmenší projet lokomotivou poháněnou lidskou silou po místní atrakci, nejkratší mezinárodní železnici na světě. Půjčují zde také čepice, kleště i plácačky, prostě vše, co by správnému výpravčímu nemělo chybět.

Ve vagonech, které stojí hned vedle, je malé muzeum z historie pošumavských lokálek, Nového Údolí a jeho okolí. V dalším vagonu je krčma, kde se můžete najíst. Fajnšmekři jistě ocení pivo Král Šumavy, ale pozor – je poměrně silné. Po úplném vychutnání atrakcí, jež údolí nabízí, vás čeká romantická jízda vlakem, který odsud vyjíždí zpět do Nové Pece. Tatínci, kterým bude připadat, že nemají dostatek kilometrů v nohách, si mohou dát závod s vlakem po asfaltové silničce, která kopíruje jeho dráhu, přes Stožec a Černý Kříž. Děti mohou z okýnka fandit, a tím příjemně zakončit den plný zážitků.

text a foto:
Miroslav Šup

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí a koncové místo: Nova Pec, parkoviště u nádraží (GPS: 48°47‘21.910“N, 13°57‘5.775“E)

charakteristika trasy: úvodní část, než se dostanete na Schwarzenberský kanál, je po silnici do kopce (převýšení 130 m), pak cesta pokračuje v mírně zvlněném terénu po skvěle sjízdných lesních cestách na Jelení. Odtud mírně stoupá k Rosenauerově nádrži (12 km), od ní pak víceméně sjedete do Nového Údolí.

vhodné kolo: horské, krosové

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo, tyč nebo follow-me

zajímavosti pro děti i dospělé: Schwarzenberský plavební kanál je mimořádné vodní dílo, které bylo postaveno ve svahu Trojmezné a Plechého v letech 1789 až 1791 podle projektu inženýra Josefa Rosenauera. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Grose Muhl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vidně. Plavba dříví na kanálu trvala nepřetržitě do roku 1891, část koryta kanálu fungovala nepravidelně až do roku 1961. V 70. letech došlo různými vlivy k poškození kanálu, následná rekonstrukce, na které se podílelo několik organizaci, byla započata koncem 80. let a pokračovala až do roku 2001.

doporučené mapy: Kartografie 1:70 000, č. 134 ‒ Šumava, Trojmezí, Lipno; SHOCart ČR 1:60 000, č. 156 ‒ Šumava, Trojmezí a č. 157 Šumava, Lipensko

občerstvení na trase: V Jelení pod parkovištěm je občerstveni U Jirásků, otevřeno celoročně Na konci trasy v Novém údolí – Krčma Vagon, otevřeno sezonně

webové stránky: www.noveudoli.eu, www.novapec.infowww.npsumava.cz

další možnosti sportovního vyžití: Region je vyhlášen pro své široké možnosti cykloturistiky, turistiky, in-line bruslení, vodáctví. Například z Nové Pece do Stožce vede 15kilometrový úsek vhodný pro in-line brusle. Cesta se zákazem vjezdu aut vede po mírně se houpající asfaltové silničce romantickou přírodou NP Šumava. Na vodě je pro děti vhodný úsek z Pěkné do Nove Pece – splutí trvá cca tři hodiny po meandrující řece (www.pujcovna-lodi-mazel.cz).

doprava:

autem – z ČB přes Český Krumlov a Horní Planou po silnici č. 39. Možnost parkování přímo u železniční stanice v Nové Peci

vlakem – z Prahy do Českých Budějovic, odtud přímým spojem do Nové Pece, trať ČB‒Nové Údolí

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz