another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Jihlava

VYDAT SE NA CYKLISTICKÉ PUTOVÁNÍ S DĚTMI VLAKEM NENÍ JIŽ V DNEŠNÍ DOBĚ BOHUŽEL OBVYKLÉ. NESPORNÉ VÝHODY DOPRAVY VLASTNÍM AUTEM JSOU VŠAK ZCELA JISTĚ VYVÁŽENY NOVÝM ROZMĚREM VÝLETU PŘEDEVŠÍM PRO VAŠE DĚTI. ČESKÉ DRÁHY VÁM BEZ POTÍŽÍ PŘEPRAVÍ KOLA, POPŘÍPADĚ I DĚTSKÝ VOZÍK, A DALŠÍ BENEFITY VÝPRAVY PO ŽELEZNICI JSOU MNOHDY ZŘEJMÉ. TAK JAKO V PŘÍPADĚ DNEŠNÍ TRASY PODÉL ŘEKY JIHLAVY MIKROREGIONEM LOUCKO.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Železniční trať zde totiž ve velké míře kopíruje trasu mezinárodní dálkové cyklotrasy Jihlava–Třebíč–Raabs, a tak záleží jen na chuti a zdatnosti vašich dětí, jak dlouhý výlet si naplánujete. My jsme vyzkoušeli start v Přímělkově, odkud je to do cílového místa 18 kilometrů, což je ve spojení s následnou návštěvou zoologické zahrady ideální kombinace. Již při cestě po proudu řeky Jihlavy můžete pozorovat její klidný tok a malebná zákoutí, kterými budete projíždět na kolech. Z železniční stanice v Přímělkově se vydáme přes most kolem jezu proti proudu řeky po klidné silničce, která je využívána jen místními chalupáři. Již od počátku se cesta vine kolem typických meandrů střídavě zalesněnou a otevřenou krajinou a děti zde dříve či později určitě zahlédnou některého ze zajímavých vodních ptáků či hlodavců. Během teplejších měsíců je Jihlava zase oblíbenou vodáckou řekou, která je díky svému pravidelnému a klidnému toku vhodná i pro rodinný výlet.

Luka nad Jihlavou
První významnou zastávkou bude určitě městys Luka nad Jihlavou, který nabízí překvapivě malebnou kombinaci historických budov. Zatímco děti rády využijí hřiště přímo u břehů řeky Jihlavy, dospělí si mohou prohlédnout nově renovované objekty zámku s anglickou zahradou, sýpky, kostel sv. Bartoloměje nebo farnosti. V letních měsících lze využít místní koupaliště se sportovišti. Po nové cyklostezce se dále vydejte směrem k Petrovickému mlýnu a při projíždění širokými lukami po obou stranách toku vám bude jasný původ názvu obce i mikroregionu, ve kterém se nacházíte. Tento úsek trasy je opravdu velmi malebný a je naprosto vhodný i pro nejmenší cyklisty. Rovná a široká stezka bez dopravního zatížení a s minimem cyklistů i bruslařů je ideálním terénem pro první dětské kilometry. Takže tyče odpojit a hurá k samostatnosti! V dalším úseku za Petrovickým mlýnem je již nutno vzít zavděk střídavě asfaltovou cyklostezkou, zpevněnou lesní cestou a při průjezdu Malým Beranovem vedlejší komunikací.

Jihlava
Příjezd do krajského města Kraje Vysočina je z našeho směru na kole vcelku plynulý. Přispívá k tomu i poměrně ojedinělý systém značení pro pěší turisty i cyklisty pod označením Stříbrné pomezí. Tento nový projekt je kombinací ukazatelů, patníků a tabulí informujících o doporučených trasách a významných místech okolí. Brzy se tak dostanete po značené cyklotrase č. 162 kolem říčky Jihlávky do lesoparku Březinovy sady (známé také jako Heulos), který tvoří klidovou zónu mezi starým, vnitřním městem a novou, sídlištní zástavbou. Kromě několika sportovišť, letního kina, lanového centra a dětských hřišť je zde především umístěna zoologická zahrada, která je naším hlavním cílem. Jihlavská zoo patří sice mezi ty menší, ale svým chovem zvířat ze všech světových kontinentů a svojí rozlohou uprostřed klidného lesoparku téměř v centru města vás jistě příjemně překvapí. Za zmínku určitě stojí i stylové dětské hřiště s mnoha atrakcemi.

text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

Výchozí místo: Přímělkov, železniční stanice (49°20‘36.726“N, 15°44‘29.242“E)

Koncové místo: Jihlava, zoo, parkoviště (49°23‘46.527“N, 15°35‘57.261“E)

Charakteristika trasy: Převážně asfaltová trasa, tři úseky (Luka n. J. – Petrovický mlýn, Malý Beranov – Hruškové Dvory, kolem zoo) jsou zcela bez dopravy.

Doporučená přeprava dětí: Dětský vozík, sedačka, tažná tyč, dětské kolo

Vhodné kolo: MTB, krosové, trekkingové

Zajímavosti pro děti i dospělé: Historická část městyse Luka n. Jihlavou, lanový park, Zoo Jihlava

Sportovní vyžití: Lanový park Zoo Jihlava, vodní turistika, koupaliště a sportoviště Luka n. J.

Doporučená mapa: SHOCart 1:60 000, č. 140 Jihlavsko, č. 142, Velkomeziříčsko Kartografie Praha č. 150, Jihlavsko, Třebíčsko (1:70 000)

Občerstvení na trase: Luka nad Jihlavou, Jihlava

Webové stránky: www.lukanadjihlavou.cz, www.jihlava-trebic-raabs.cz, www.stribrnepomezi.eu, www.zoojihlava.cz,

Doprava: U tohoto výletu doporučujeme dopravu vlakem: Jihlava-Přímělkov

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz