another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Domažlice

Zvolání „Lomikare, Lomikare. Do roka a do dne zvu tě, Lomikare, na boží súd“ je díky Aloisi Jiráskovi jednou z nejotřepanějších frází klasické české literatury, kterou znají snad všechny školou povinné děti. Pojďme se vypravit do kraje nepoddajného chodského sedláka Jana Sladkého Koziny, do míst, kde Český les přechází Všerubskou vrchovinou v Šumavu.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Domažlice jsou tradičním centrem regionu Chodsko, jehož obyvatelé v minulosti za svoje služby králi při obraně země dostali četná privilegia, která bránili i za cenu vlastního života. My vyjedeme z náměstí lemovaného malebnými měšťanskými domy po značené červené turistické trase a na konci města odbočíme na klidnou silnici ve směru Újezd. Tato vesnička je totiž nejslavnější z jedenácti chodských vsí, které vznikly za účelem ochrany hranic Českého království. Nejznámějším bojovníkem za jejich práva byl Jan Sladký Kozina, rodák právě z Újezdu. Ve vesnici a jejím okolí se nachází několik nesmazatelných stop z jeho života. Hned vedle jeho rodného statku, Dvora u Rosochů, můžete nahlédnout i do Kozinova statku s pamětní síní. Velkým lákadlem je Kozinův pomník na kopci Hrádek. Zdolání tohoto kopce nebude pro děti jednoduché, ale jasnou motivací je socha chodského psa v nadživotní velikosti a přilehlé dětské hřiště. Restaurace Chodská chalupa a krásný výhled do kraje s panoramatickým nákresem okolních kopců přidávají další důvod, proč si udělat z naplánované trasy drobnou odbočku. Ta nás totiž dále vede do místa zvaného Hadrovec, jenž byl a je významným regionálním dopravním uzlem. V roce 1863 byla tudy vedena nejstarší železnice Českým lesem a právě z tohoto místa vedla jedna z prvních zpevněných oddělených cyklostezek v České republice.

Babylon
My se po této historické Šoulákově stezce, dnes součásti přeshraniční cyklotrasy č. 3 Praha–Plzeň–Regensburg, vydáme kolem rybniční soustavy na říčce Bystřice do Babylonu, k ojedinělému přírodnímu koupališti. V tomto rozlehlém areálu si nejen odpočinete a osvěžíte se v léčivé vodě (v minulosti zde byly specifikovány léčivé účinky této mírně radioaktivní vody), ale můžete vyzkoušet i některé z mnoha nabízených sportovních aktivit. V okolí Babylonu dříve či později narazíte na informační tabule Čertovy naučné stezky zahrnující podivuhodné zajímavosti – od středověké soustavy rybníků, pozůstatků náhonu Teplé Bystřice až po viklan Čertův kámen či ďábelskou stěnu Českého křemenného valu. Některá ze zastavení jsou přímo na cyklostezce, jiná v nejbližším okolí na dostupných turistických stezkách. Náš výlet pokračuje dále po kvalitní asfaltové stezce hlubokými lesy pod nejvyšším vrcholem Českého lesa Čerchovem, jehož dominanta, Kurzova věž, nás doprovází během celého putování tímto chodským regionem.

Návrat zpět do Domažlic
Při křížení hlavní silnice k hraničnímu přechodu Folmava se nacházíme v těsné blízkosti česko-německého pohraničí a za zastávku zde určitě stojí krásné a rozlehlé dětské hřiště v obci Česká Kubice, kde si následně dejte pozor na prudší sjezd. Zvolená trasa dále pokračuje lesní zpevněnou cestou kolem odbočky k tajné skalní sluji Salka do vesnice Pasečnice. Odsud to již není daleko do výchozího bodu výletu, do Domažlic, kde se ještě nabízí návštěva Chodského hradu, dnes sídla Muzea Chodska.

Text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

start a cíl náměstí v Domažlicích

charakteristika trasy lehká, z části je vedena po velmi kvalitních cyklostezkách a z části po vedlejších komunikacích. Jediné výrazné stoupání je na kopec Hrádek (lze také vynechat). Trasu je možné také v případě nouze zkrátit (z Babylonu přímo do Pasečnice).

doporučený typ kola krosové, trekingové, MTB hardtail

doporučená přeprava dětí dětský vozík, sedačka, tažná tyč, dětské kolo

turistické zajímavosti pro děti i dospělé historické jádro v Domažlicích (městská památková rezervace), obec Újezd (rodiště J. S. Koziny), pomník Koziny (kopec Hrádek), přírodní koupaliště Babylon, další sportovní vyžití areál koupaliště Babylon (stolní tenis, lodičky a šlapadla, plážový volejbal, tenisové kurty)

doporučená mapa SHOCart 160 000 č. 134 Český les, Domažlicko Kartografie Praha 170 000 č. 119 Český les – jih, Chodsko

občerstvení Chodská chalupa (vrch Hrádek), Babylon, náměstí v Domažlicích

www www.chodska-chalupa.cz; www.obecujezd.cz; www.domazlice.info

doprava vlakem – železniční stanice Domažlice autem – parkování v blízkosti centra města

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz