another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Berounka – Karlštejn

KARLŠTEJNSKO JE VELICE ZNÁMÝ A VYHLÁŠENÝ TURISTICKÝ REGION, KTERÝ JE OD PRAHY VZDÁLEN, CO BY KAMENEM DOHODIL. A PŘI VZNIKÁNÍ NOVÝCH A ASFALTOVANÝCH CYKLOSTEZEK JE ČÍM DÁL LÉPE DOSTUPNÝ I NA KOLECH ROVNOU Z CENTRA PRAHY. PROTOŽE BY CESTA S DĚTMI PŘÍMO Z CENTRA PRAHY MOHLA BÝT DLOUHÁ, ZA NÁSTUPNÍ BOD JSME ZVOLILI NÁDRAŽÍ V RADOTÍNĚ, KAM SE POHODLNĚ DOSTANETE PŘÍMĚSTSKÝM VLAKEM A ODKUD SE PROJEDETE NENÁROČNOU STEZKOU KOLEM BEROUNKY NA KARLŠTEJN, KDE JEDNOU Z MOŽNÝCH DĚTSKÝCH AKTIVIT JE HLEDÁNÍ KARLŠTEJNSKÝC­H ŠACHŮ.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Naučná stezka Karlštejnské šachy vznikla již v roce 2009. Po celém karlštejnském regionu je rozmístěno celkem třicet jedna velkých šachových figur z celkových třiceti dvou. Třicátá druhá figura je umístěna v Pelhřimově, poblíž Muzea rekordů a kuriozit. A to z toho důvodu, že karlštejnské šachy byly zapsány do České knihy rekordů jako největší na světě. Jejich výška je mezi 2,24 a 2,91 metru a váží cca 1,5 tuny. Dohromady je to tedy celkem asi 48 tun. Každá figura je vyzdobena znakem města či vesnice, ve které stojí, a vždy je u ní umístěna informační tabule s místními informacemi a zajímavostmi. Šachy můžete objíždět i s dětmi jen tak pro zábavu či pro seznamování se s šachovými figurkami, či pokud si na webových stránkách stáhnete nebo na konkrétních místech u šachů vyzvednete hrací šachovnicovou kartičku, do které se sbírají razítka, můžete vyhrát i některou z vyhlášených cen. Předem si ale zjistěte na webu otevírací dobu míst, kde kartičku mají, ať své ratolesti nezklamete. Největší koncentrace šachů se nachází právě na trase mezi Radotínem a Karlštejnem, kde můžete objevit až deset figur a nemusíte kvůli tomu až tak daleko sjíždět z níže popsané trasy, či pak v oblasti mezi Rudnou a Ořechem, zde je na dvaceti kilometrech figur celkem osm.

Překvapení z Radotína do Černošic
Přestože trasu popisujeme z bodu A do bodu B, je jen na vás, kterým směrem se po stezce vypravíte. My jsme se vydali z Radotína na Karlštejn, kde nám byl odměnou výhled na jeden z našich nejkrásnějších hradů a zároveň dominantu kraje, na gotický hrad Karlštejn. Od našeho nástupního bodu, z radotínského nádraží, se během chvilky dostanete k řece Berounce, kde na jejím pravém břehu proti toku řeky můžete následovat cyklostezku A1 a vyrazit směr Černošice. Tuto stezku jsme kdysi projížděli často, ale tentokrát to byla naše premiéra s dětským vozíkem a potkalo nás zde i překvapení v podobě biotopového koupaliště v Radotíně. To bylo nově otevřeno 23. června 2014 na místě bývalé čističky odpadních vod. Skvělé místo pro rodiny s dětmi i alergiky, protože na chlór zde opravdu nenarazíte. Po opuštění Radotína nás čekalo chvíli skákání po betonové stezce, ale po několika stech metrech se stav povrchu vylepšil a my pohodovou jízdou dojeli do Černošic, kde jsme u černošické lávky, přímo u cyklostezky, našli první šachovou figuru, černou věž označenou na naší vytištěné soutěžní šachovnici číslem 25.

Z Černošic na Karlštejn
Trochu jsme se obávali, jak s vozíkem přejedeme železniční most a dostaneme se na druhý břeh Berounky. Už jsme směřovali k mostu, když jsme si všimli zmuchlané papírové cedule se šipkou a nápisem „nová cyklostezka č. 3“. Po chvíli váhání jsme se pustili do objevování a po přejetí silničního mostu nad kolejemi a po největším výšlapu na naší cestě jsme pochopili, že máme zahnout doleva – do uličky označené Údolí Staré řeky. Pro rodiny s dětmi ve vozíku je to výhra, tedy potom, co projedete spousty retardérů v osadě a sjedete zpět k řece. Nová cyklostezka nazvaná Bezpečná cyklodoprava z Dobřichovic do pověřené obce Černošice byla pro nás druhou příjemnou novinkou. Na tomto novém úseku jsou připravena i čtyři nová odpočívadla stylově pojmenovaná Závod, Tour, Giro a Vuelta. Do opraveného dobřichovického zámku na břehu řeky vás na návštěvu nepustí, ale v blízkém parku se děti jistě rády vyblbnou. V Letech už zdáli z cyklostezky děti jistě objeví další šachovou figuru, bílého střelce č. 3, u občerstvení U Srubu. A další by našli v blízkém pivovaru. Příjemná je i část stezky po povodňovém valu. Děti cestou zaujmou nejen různá odpočívadla, ale i lávky přes Berounku, tak jako ze Zadní Třebaně do Hlásné Třebaně, kterých je na celé cestě několik. V Hlásné Třebani pak děti nepřehlédnou další šachovou figuru č. 10, která stojí přímo na návsi, a v nedalekém Karlštejně s nimi schválně odbočte nejdříve k centrálnímu parkovišti, kde již čeká černý král s číslem 28. Takto jednoduše můžete rovnou z cyklostezky objevit čtyři šachové figury.

text: Monika Vacková foto:
autorka a Jiří Vacek

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí místo: Praha-Radotín, nádraží (GPS: 49°59‘156“S, 014°21‘875“W)

koncové místo: Karlštejn, nádraží (GPS: 49°55‘927“S, 014°10‘525“W Asi bychom spíše doporučili jet tuto trasu z Karlštejna, po směru toku řeky a většinou s větrem v zádech.

charakteristika trasy: příjemná nenáročná rovinatá cesta, která se zvedne jen na chvilku v Černošicích – Mokropsích, vedená skoro pořád po cyklostezce poblíž Berounky (když pomineme průjezdy městeček po místních komunikacích), poslední část cesty z Hlásné Třebaně do Karlštejna je již po hlavní silnici, která není extrémně zatížená provozem

vhodné kolo: krosové, horské

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: hrad Karlštejn, karlštejnské šachy, Biotop Radotín

doporučené mapy: Kartografie Praha 1:70 000 č. 100 – Praha a okolí, č. 122 – Karlštejnsko, Křivoklátsko, Slapy; SHOCart 1:60 000 č. 124 – Karlštejnsko, Křivoklátsko, SHOCart 1:60 000 č. 125 – Okolí Prahy, Slapy

občerstvení na trase: na trase je spousta restaurací a občerstvení

webové stránky: www.karlstejn.cz, www.karlstejnsko.cz, www.karlstejnskesachy.cz, www.hradkarlstejn.cz, www.biotopradotin.cz, www.cesky-kras.czwww.brdy.info

další možnosti sportovního vyžití: Karlštejnsko je nejstarší turistický region v Čechách. Vede tudy i nejstarší turistická stezka, mnoho značených a různě náročných cyklistických tras, milovníky lezení nalákají jistě i zdejší skály u Srbska, golfisty golfová hřiště a adrenalin doplníte i v lanovém centru.

doprava: nejlepší možnosti nabízí vlak – obě stanice se nacházejí na trati Praha–Beroun příměstské linky S7; případně můžete přijet na kolech „po ose“ z Prahy, Berouna či dalších přilehlých míst

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz