another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Jeseníky – Šumperk

JAK RÁDI BYCHOM JEZDILI S NAŠIMI DĚTMI NA KOLE V HORÁCH, OBDIVOVALI ZELENÉ VRŠKY KOPCŮ, KOCHALI SE DRAVÝMI BYSTŘINAMI A PŘITOM BEZ DĚTSKÝCH NÁŘKŮ „MĚ BOLÍ NOHY“?! JAK RÁDI BYCHOM DĚTEM SPLNILI RYBÁŘSKÉ TOUHY A NECHALI JE VLASTNÍMA RUKAMA CHYTNOUT MRSKAJÍCÍHO SE PSTRUHA?! JAK RÁDI BYCHOM SE PŘI TAKOVÉM VÝLETĚ SAMI NENUDILI A POZNALI NĚCO Z KRÁS ČESKÉ KULTURY A HISTORIE?! A JAK RÁDI BYCHOM PŘITOM NASÁLI LÁZEŇSKOU ATMOSFÉRU NEBO VYZKOUŠELI TERMÁLNÍ KOUPELE?! TAK PŘESTAŇME SNÍT A HURÁ DO PŘEDHŮŘÍ JESENÍKŮ, PROTOŽE NA TRASE Z KOUT NAD DESNOU DO ŠUMPERKA SE VÁM VŠE SPLNÍ.

technická náročnost
1/5, mírná
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Tento výlet pojmeme jako kombinaci s železniční dopravou. Z vlakového nádraží v Šumperku se vydejte širokým údolím, nad kterým ční Hrubý Jeseník, ve směru Kouty nad Desnou. Trasa, která vás z tohoto místa čeká, je totiž po celou dobu mírně z kopce. Kouty jsou známým lyžařským střediskem a přímo pod hlavní sjezdovkou si s dětmi můžete prohlédnout dřevěné výtvory z pohádek. Zde, na břehu říčky Desné, jež vás bude provázet celou trasou, začíná výlet, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Nabídka aktivit pro celou rodinu je tady totiž téměř nepřeberná.

Rybářská bašta v Loučné
Nic nenadchne malé kluky více než kapitální úlovek. To pochopili v Loučné nad Desnou, kde u obecního rybníka Kocián vybudovali rozlehlý areál pro celou rodinu. Vedle nádherného a prostorného dětského hřiště je hlavní atrakcí sportovní rybolov a rybářská bašta s restaurací. Prut, rybářskou povolenku i návnadu vám dají a pstruhů si nachytejte, kolik chcete. Můžete si je odnést domů nebo si je nechat čerstvé upravit k obědu. Celý areál je oplocen, takže je bezpečný i pro nejmenší děti. Rybník původně patřil k místnímu zámku, který je na dohled a kam můžete také zajít a prohlédnout si třeba krásný zámecký park.

Lázeňským švihákem v Losinách
Největším turistickým lákadlem regionu jsou bezesporu lázně Velké Losiny. Během jedné zastávky zdaleka nestihnete vše, co vám příjemné podjesenické městečko nabízí. Lákavé je jistě termální koupaliště s léčivou vodou o teplotě 36 °C nebo rozsáhlý park s lázeňskými budovami. Zájemcům o historii by neměla uniknout známá velkolosinská papírna pocházející ze 16. Století a vyrábějící dodnes ruční papírenské výrobky. V historickém areálu můžete zhlédnout celý proces vzniku papíru, navštívit muzeum papíru nebo se přihlásit na jeden z workshopů. V naší doporučené trase nemůžeme zapomenout ani na místní zámek. Při prohlídce tohoto honosného renesančního objektu se ani nechce věřit, že na konci 17. století byl svědkem čarodějnických inkvizičních procesů. Starší děti určitě budou rády naslouchat hrůzostrašným příběhům, z nichž mnoho se přímo váže k místům, kterými na této trase projíždíte.

Za cílem do Šumperka
Inkvizice je s touto krajinou spojena opravdu silně, o čemž svědčí i samotné Muzeum expozice čarodějnických procesů na náměstí v Šumperku. Ovšem ještě než tam dojedete, tak nemůžete minout rapotínskou raritu. Jak jinak nazvat objekt Zemědělského skanzenu, který je „muzeem všeho možného“. Ojedinělé, historické kousky si zde najdou i dospělí, kteří si určitě zavzpomínají na svá dětská léta. Děti zase přitáhne minizoo mj. s velbloudem nebo opicemi. Stěží byste našli někde jinde na tak krátké a jednoduché trase tolik zajímavostí pro děti i dospělé.

text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí a koncové místo: Kouty nad Desnou, nádraží (GPS: 50°05‘56“N, 17°06‘18“E)

charakteristika trasy: kombinace vedlejších silniček a cyklostezky (převážně mírně z kopce)

vhodné kolo: horské, krosové, silniční

doporučená přeprava dětí: dětský vozík,sedačka, tažná tyč, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: dřevěné sochy (Kouty), Rybářská bašta, dětské hřiště a zámek (Loučná), papírna, zámek a lázně, termální koupaliště (Velké Losiny), minizoo, muzeum veteránů a zemědělské techniky (Rapotin), Muzeum expozice čarodějnickych procesů (Šumperk)

doporučené mapy: Kartografie Praha 1:70 000, č. 127 – Jeseníky, Králický Sněžník; SHOCart 1:60 000, č. 118 – Jeseníky, Králický Sněžník a č. 148 – Horní Pomoraví

občerstvení na trase: Rybářská bašta – pstruzi (Loučná n. D.), bohatá nabídka občerstvení v lázních Velké Losiny, Rapotín, Šumperk

webové stránky: www.lazne-losiny.cz; www.loucna-nad-desnou.cz; www.kocianloucna.cz (Rybářská bašta); www.muzeumpapiru.cz; www.zamek-losiny.czwww.skanzen-rapotin.unas.cz

další možnosti sportovního vyžití: Region je vyhlášen pro své široké možnosti turistiky, rybaření (Loučná), minikáry (Kouty), termální koupaliště (Velké Losiny)

doprava:

vlakem – trasa je připravena s využitím železniční dopravy na trati Šumperk–Kouty nad Desnou;

autem – z Prahy po D11 do Hradce Králové, dále přes Žamberk po silnici č. 11 a Šumperk do Kout po silnici č. 44. Parkování u lyžařského areálu v Koutech n. D.

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz