another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Doksy – Staré Splavy

MÁCHŮV KRAJ JE VÝZNAČNOU TURISTICKOU A ROMANTICKOU OBLASTÍ, DO KTERÉ NEPATŘÍ JEN VŠEM DOBŘE ZNÁMÉ MÁCHOVO JEZERO A HRAD BEZDĚZ. NAJDETE ZDE BEZPOČET HISTORICKÝCH ZAJÍMAVOSTÍ, PŘÍRODNÍCH KRÁS A CHRÁNĚNÝCH OBLASTÍ. MY SE VYDÁME NA ZÁPAD OD HRÁZE MÁCHOVA JEZERA, ZE STARÝCH SPLAVŮ PO PROUDU ROBEČSKÉHO POTOKA NA ZŘÍCENINU SKALNÍHO HRADU. Z PTAČÍ POZOROVATELNY BUDEME HLEDAT CHRÁNĚNÉ PTÁKY A POKOUŠET SE SPOČÍTAT VŠECH DVĚ STĚ DRUHŮ PTACTVA ŽIJÍCÍHO V CHRÁNĚNÉ OBLASTI, POZDRAVÍME SE S DRAKEM A NAKOUKNEME DO PEKLA.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Od železniční stanice Staré Splavy se vydejte ke hrázi Máchova jezera, která je skoro za humny. Voda, která z něho vytéká, napájí Robečský potok, který při své cestě několikrát uvidíte. Pro zdatnější děti a vytrénované tatínky s dětskými vozíky bychom doporučili vydat se po modré značce po lesní cestě kolem vrchu Šroubený. Nastoupáte sice pár metrů, ale budete odměněni pěkným výhledem na Máchovo jezero a hrad Bezděz v pozadí. Přes chatové osady se vrátíte na hlavní silnici, kde je značená cyklotrasa č. 3045, na stejnou hlavní silnici, po které můžete přijet od hráze jezera přímo. V letní sezoně je zde všude velký ruch, spousta občerstvení i atrakcí pro děti ve formě houpaček, kolotočů a skákacích hradů. Na křižovatce se dejte poté doleva.

Skalní hrad Jestřebí
Po asfaltové cyklostezce budete projíždět kolem oplocené obory. Při klidné jízdě lesem tu a tam zahouká vlak, kopírujete totiž trať do České Lípy. Když budou koleje na dohled, je potřeba odbočit vlevo, kde v tu chvíli projedete jedním z krátkých úseků mimo asfalt. Po velkých deštích může být dvousetmetrový přejezd nezpevněné lesní cesty blátivý. Přejedete koleje a kousek pojedete po zpevněné cestě, která se mění v asfaltku s prvním domem v Jestřebí, poblíž vlakového nádraží. U hlavní silnice máte na výběr hned tři možnosti. Buď přejet silnici a rovnou pokračovat do osady Karasy k Novozámeckému rybníku, nebo zahnout doprava, přejet koleje a po necelých sto metrech se občerstvit v malém příjemném rodinném občerstvení U Památné lípy s dětským hřištěm. Můžete se ale podívat i doleva, dojet do centra obce Jestřebí a podniknout výpravu na zříceninu skalního hradu, odkud je nádherný výhled do dalekého okolí.

K Novozámeckému rybníku za pozorováním ptactva
Ať už jste vybrali jakoukoliv variantu, z Jestřebí musíte pokračovat po cyklostezce č. 3053. Ještě ve vesnici děti jistě zaujmou po pravé straně ohromné bílé haldy. To projíždíte kolem provodínské pískovny s jemným bílým sklářským pískem, který je rozfoukán všude kolem. Za poslední chatou se držte na silnici vlevo. U nových vysázených stromků zahněte vpravo a zajeďte se podívat na dvě jezírka bývalé pískovny ukrytá mezi lesním porostem. Místní tyto vodní plochy využívají i ke koupání. Dále se před vámi rozprostře rovná krajina. U první vesnické usedlosti vás jistě děti rády zdrží, začíná jim tu koutek živé přírody. Majitelé tady chovají vietnamská prasátka, která mají většinou spoustu mladých. Není dítka, které by při průjezdu odolalo krmení těchto tvorů trávou. Při jízdě na úzké asfaltce minete hned několik velkých ohrad se spoustou zvířat. Tu se pase kůň, tam stádo krav, jinde zase ovečky. U jednoho statku můžete zblízka vidět velkou rodinu prasat domácích. Pokud se otočíte, budete mít krásný výhled na hrad Jestřebí a v dáli Bezděz. Po pravé straně se ukáže i Lysá skála, tzv. Spící panna. Skála, která připomíná obličej spící ženy. Poblíž ptačí pozorovatelny je víc informačních cedulí a vy zjistíte, že projíždíte místy, kde ještě před pár lety stály nejsevernější vinohrady v Čechách. Na Novozámeckém rybníku jsou ptačí pozorovatelny dvě. Z této je lepší výhled, z patra krásně vidíte na hráz rybníka se stavidlem, Novozámeckou průrvu a rybářskou baštu. Můžete si tam udělat za chvíli odbočku.

Hurá za drakem a pak na skok do Pekla
U zámku v Zahrádkách pokračujte kolem plotu zámeckého parku po zpevněné cestě, kde na děti čeká další dětské hřiště. V přilehlém parku, je možno navštívit jeskyni, tzv. skalní byt. Blížíte se k další technické památce a tou je železniční viadukt u osady Karba. Pokud v Karbě přejedete most a dáte se poté doprava, dojedete ke skalním domům, od kterých je to jen kousek po strmé skalní pěšině nahoru k viaduktu, kde na skále na děti čeká drak a ještěrka (opatrně při pobytu na skalách!). Tyto dvě skalní „figurky“ můžete vidět i z vlaku v úseku Zahrádky – Česká Lípa. Malebnou osadou Karba jinak dojedete k národní přírodní rezervaci Peklo, do které s kolem nemůžete. Pokud tu ale budete na jaře, můžete vidět kvetoucí koberce vzácných bledulí jarních. Alespoň malá procházka čtyřkilometrovým údolím s pískovcovými útvary stojí pokaždé za to. Zpět do Zahrádek dojedete opět přes osadu Karba, kde se budete tentokrát držet asfaltové cesty vpravo, ta vás dovede na hlavní silnici, odkud už po chodníku dojedete na nádraží. Děti ať cestou z Karby vyzkoušejí ozvěnu v tunelu pod železniční tratí!

text: Monika Vacková foto:
autorka a Jiří Vacek

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí místo: Staré Splavy nádraží (GPS: 50°35‘229“S, 014°37‘773“W)

koncové místo: Zahrádky nádraží (GPS: 50°38‘240“S, 014°30‘373“W)

charakteristika trasy: Příjemná nenáročná rovinatá trasa vedoucí povětšinou údolím Robečského potoka vytékající z Máchova jezera. Tato trasa je naprosto ideální pro děti, volba směru je jen na vás.

vhodné kolo: krosové, horské

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo, příp. i odrážedlo

zajímavosti pro děti i dospělé: Máchovo jezero, skalní hrad Jestřebí, národní přírodní rezervace Novozámecký rybník – významná ptačí oblast Natura 2000, železniční most u Karby (technická památka), národní přírodní památka Peklo (jedno z největších území výskytu bledule jarní v České republice), obec Zahrádky s historickými pamětihodnostmi – zámek, vyhořel v roce 2001, park je přístupný, socha sv. Starosty (fousatá princezna, jedna z mála soch v Evropě), Mnichovská průrva (přívod vody do Novozámeckého rybníka), stavidlo a výpusť rybníka vytesaná do skály, tzv. Novozámecká průrva – technická památka, roubené domky, Valdštejnská lipová alej

doporučené mapy: Kartografie 1 : 70 000, č. 107 – Kokořínsko, Máchovo jezero; SHOCart 1 : 60 000, č. 102 Lužické hory, Českolipsko, č. 110 Kokořínsko

občerstvení na trase: Ve Starých Splavech je v sezoně bezpočet občerstvení, doporučujeme to za kolejemi v Jestřebí U Památné lípy s dětským hřištěm, v Zahrádkách jsou dvě restaurace na hlavní silnici I/9, nebo se můžete občerstvit ve dvou hospůdkách s terasou poblíž zámku.

webové stránky: www.machuvkraj.cz, www.zahradkycl.cz, www.pohradech.cz/fotoalbum/ severni-cechy/jestrebi_kru­sina/, www.ceskolipsko.info

další možnosti sportovního vyžití: Nespočet turistických tras a historických památek v okolí. Aquapark ve Starých Splavech, případně návštěva Máchova jezera v Doksech, kde jsou k dispozici půjčovny lodiček, výlet parníkem po jezeře, plážový volejbal, lanové centrum atd.

doprava:

vlakem – nejlepší možnosti nabízí vlak, počítejte ale vždy s přestupem v České Lípě. Stanice Zahrádky je první zastávkou na trati Česká Lípa – Lovosice, Staré Splavy (popř. Jestřebí) na trati Česká Lípa – Bakov nad Jizerou, vlaky na sebe v České Lípě navazují;

autem – auto zaparkujte ideálně na nádraží v České Lípě nebo v Zahrádkách, kde můžete využít i parkování před zámkem

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz