another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Beroun

Beroun má ve znaku medvěda, protéká jím romantická řeka Berounka a nachází se na křižovatce mnoha úžasných cyklotras mezi dvěma malebnými chráněnými oblastmi – Křivoklátskem a Českým Krasem. To je již dost důvodů vzít děti právě sem a vydat se na kole proti toku řeky k zámku Nižbor a na cestě zpět objet dominantu okolí – hustě zalesněný kopec Děd.

technická náročnost
3/5, střední
časová náročnost
4/5, celodeňák

Městská hora je výraznou dominantou v samém centru Berouna a navíc ve svém parku skrývá netradiční odměnu po skončení výletu – filmové medvědí hvězdy Jakuba, Vojtu a Matěje, které děti znají z Chaloupkova večerníčku. Z nedaleké rozhledny přehlédnete krajinu dvou řek – Berounky a Litavky, a navíc je zde pro děti i krásné hřiště. Nechte si ovšem tento bonus na konec výletu, bude se vám hodit. Trasa podél Berounky je mírně zvlněná a střídá se zde asfalt se zpevněným lesním povrchem, ale vždy nabízející zajímavé pohledy na jednu z našich nejoblíbenějších vodáckých řek. Hlasité ahóóój se tak během letních měsíců ozývá každou chvíli. Vítanou zastávkou pro nejmenší jsou koňské obory u vesnice Stradonice.

Nižbor
Značená cyklostezka Po stopách českých králů končí přímo pod zámkem v Nižboru, ale současně je to i místo, kde lze s dětmi strávit spoustu času. Krásná bikrosová trať je výzvou pro celou rodinu, stejně jako koupání v chladivém toku Berounky. Návrat stejnou cestou zpět se nabízí u těch z vás, kteří si netroufáte na delší a těžší profil, případně jste limitováni časem. U všech ostatních doporučuji výšlap k zámku Nižbor, který vás sice prověří, ale nabídne krásný pohled na celé údolí řeky a také možnost prohlídky opravených exteriérů i zajímavých interiérů. Budova je také sídlem informačního centra keltské kultury, neboť se nacházíte v oblasti nejvýznamnějšího keltského oppida v Čechách, jež bylo posazeno na nedaleký vrch Hradiště u Stradonic. Nižbor je také známý sklárnou Rückl Crystal, kde se vyrábí světoznámý ruční olovnatý křišťál.

Návrat kolem Děda
Na zpáteční cestě do Berouna budete projíždět zvlněnou krajinou Křivoklátska, která je lahodná pro oči, ale namáhavá pro nohy. Krásné výhledy na údolí Berounky a na úvodní část dnešního výletu se nabízí od vesnice Zdejcina. Jakmile se dostanete do stinných lesů pod vrchem Děd, tak už před vámi bude jen dlouhý sjezd do Berouna. Zasloužená je následně pro děti návštěva již zmiňovaného parku na Městské hoře, kde si mohou dát výborné palačinky a pozorovat trojici známých medvědů.

Text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

start a cíl Beroun – Městská hora

charakteristika trasy středně těžká (varianta Nižbor velmi lehká), kombinace vedlejších komunikací a zpevněných lesních cest

doporučený typ kola MTB, krosové

doporučená přeprava dětí dětský vozík s odpružením, sedačka, dětské kolo

turistické zajímavosti sklárna v Nižboru (www.ruckl.cz), zámek Nižbor (www.celticeurope.cz), bikrosová dráha v Nižboru, park Městská hora (medvědárium, rozhledna, dětské hřiště)

doporučená mapa SHOCart 1:60 000 č. 124, Karlštejnsko, Křivoklátsko; Kartografie Praha 1:70 000 č. 122, Karlštejnsko, Křivoklátsko, Slapy

občerstvení občerstvení u cyklostezky (Nižbor), restaurace Zástavka Nižbor, restaurace U Lípy (Nižbor), Beroun

www www.obecnizbor.cz, www.nizbor.com, www.mesto-beroun.cz

doprava vlakem – železniční zastávka Beroun autem – parkování v ulicích poblíž Městské hory

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz