another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Hřensko

ČESKÁ REPUBLIKA JE NÁDHERNÁ! POSUĎTE SAMI PŘI VÝLETĚ Z NEJNIŽŠÍHO BODU NAŠÍ ZEMĚ, OD MOHUTNÉHO TOKU LABE, MEZI PÍSKOVCOVÝMI SKALAMI, SKRZ ÚZKÉ SOUTĚSKY ŘÍČKY KAMENICE, NA DOTEK NEJVĚTŠÍ SKALNÍ BRÁNY EVROPY, KOLEM MALEBNÝCH DŘEVĚNÝCH CHALUP. JSME V NÁRODNÍM PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO A V CHKO LABSKÉ PÍSKOVCE.

technická náročnost
4/5, vyšší střední
časová náročnost
4/5, celodeňák

Malebná lokalita nejníže položené obce v České republice je za povodňového stavu jejím prokletím, ovšem za normálních podmínek je toto místo nádherné. Hřensko je na malém prostoru svíráno pískovcovými skalami a širokým korytem řeky Labe, která zde na dlouhé cestě opouští naše území. Pokud se rozhodnete pro železniční dopravu, tak již počátek výletu bude pro děti netradičním dobrodružstvím a zpestřením v podobě přívozu z pohraniční německé obce Schöna. Oblast kolem Hřenska skýtá pestrou nabídku tolika možností, které doplní váš cyklistický výlet, že všechny během jednoho dne s dětmi určitě nestihnete. Od informačního střediska na břehu Kamenice se vydejte po silnici soutěskou kolem Suché Bělé až k rozcestí Tři prameny. Zde začíná velmi frekventovaná odbočka na přírodní skvost evropského formátu – Pravčickou bránu. Návštěvu této dominanty národního parku si raději nechte jen na pěší túru.

Kolem Jetřichovic
Mírným, táhlejším stoupáním se dostanete do sedla Mezní louka, které je východiskem do Divoké soutěsky řeky Kamenice. My ovšem pokračujeme hlubokými lesy až do obce Vysoká Lípa, kde se otevřou nádherné výhledy do okolní krajiny. Vrcholy Lužických hor jsou odsud téměř na dotek a malebnost místního kraje dokreslují barevné dřevěné chalupy. Pískovcové skály nabízejí spoustu možností pro přestávku a děti se tady vyřádí víc než na nějakém moderním hřišti. Přímo ideálním místem pro odpočinek je vesnice Jetřichovice, kde najdete spoustu možností k občerstvení, ale i blízko ležící zbytky skalního opevnění Falkenštejn a všudypřítomné skalní věže. V letních měsících zde lze využít místního koupaliště. Pokud byste se vy nebo vaše děti zatoužili pokochat pohledem z jiného než cyklistického sedla, tak za Jetřichovicemi naleznete jízdárnu Všemily. V ní si můžete prohlédnout krásné prostředí jezdeckého klubu a domluvit si projížďku na koních.

Za indiány na Rosehill
Asi málokdo by čekal indiány uprostřed Labských pískovců. Ovšem obec Růžová, přes kterou vede náš výlet, je právě vyhlášená indiánskou vesničkou Rosehill. Indiánské prostředí tohoto muzea pod širým nebem vaše dítka určitě pohltí. Zastřílejí si z luku, zkusí rozdělat oheň křesáním, mohou si vyrobit lapač snů nebo zabubnovat a zazpívat indiánské písně. Týpí, kožešiny, luky a jiné severoamerické propriety jsou zde na dotek, takže děti si vše mohou vyzkoušet na vlastní kůži. Návrat do Hřenska je již příjemně z kopce dolů.

text a foto:
Roman Šinkovsky

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí a koncové místo: Hřensko, informační centrum (50°52‘25“N, 14°14‘10“E)

charakteristika trasy: okružní trasa vedena po vedlejších silnicích národním parkem České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce

vhodné kolo: horské, krosové, silniční

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: přívoz přes Labe, Hřensko, Pravčická brana, plavba po Kamenici, Jetřichovice

doporučené mapy: Kartografie 1:70 000, č. 105 České Švýcarsko, Lužické hory; SHOCart 1:60 000, č. 101 Českosaské Švýcarsko

občerstvení na trase: Hřensko, (hotel Labe, restaurace U kostela, restaurace Praha), Mezní Louka (hotel Mezní louka), Jetřichovice (pension Dřevak), Srbská Kamenice (restaurace Ve starém krámě)

webové stránky: www.hrensko.cz, www.obec-jetrichovice.cz, www.rosehill.webnode.czwww.jizdarna-vsemily.cz

další možnosti sportovního vyžití: Hřensko je ideálním výchozím místem pro kombinaci pěší turistiky (Pravčická brána) a plavby po Kamenici skalními soutěskami.

doprava:

vlakem – ze směru Děčín do obce Schöna a dále přívozem do Hřenska;

autem – z Prahy po D8 do Lovosic a dále do Ústí nad Labem a Děčína. Možnosti parkování v Hřensku jsou omezené, ale výlet lze například začít v Srbské Kamenici nebo Jetřichovicích.

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz