another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Hradec Králové

V ČESKÉ REPUBLICE NENAJDETE MOC CYKLISTŮM VSTŘÍCNĚJŠÍCH MĚST, NEŽ JE HRADEC KRÁLOVÉ. TÉMĚŘ DOKONALÁ ROVINA KOLEM LABE A ORLICE, CYKLOSTEZKAMI PROTKANÉ MĚSTO I PŘILEHLÉ LESY, ORIGINÁLNÍ PARKOVACÍ DŮM JEN PRO KOLA, SÍDLO CYKLISTICKÉ PROFESIONÁLNÍ STÁJE I MNOHA REKREAČNÍCH A HOBBY TÝMŮ – TO VŠE DĚLÁ Z PRVOREPUBLIKOVÉHO ARCHITEKTONICKÉHO SALONU I SALON CYKLISTICKÝ.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Úžasná v této východočeské metropoli je neustálá vize do budoucna. Celkem pravidelně zde vznikají stále nové (nejen) cyklistické projekty, které přispívají k většímu bezpečí všech kolařů a současně nabízejí rodinám s dětmi další možnosti úžasného, společného sportování. Posledním z vydařených počinů bylo loňské otevření cyklostezky podél Labe, spojující centrum Hradce Králové s barokním klenotem Kuks. Velmi inspirativní výlet můžete začít stylově v samotném centru města prohlídkou jedinečné nábřežní architektury. Ještě než vyrazíte na kolech, zastavte se v nádherných Jiráskových sadech na soutoku Orlice a Labe, které skýtají dostatek prostoru pro vaše děti. Dětské hřiště, volně pobíhající vodní ptactvo, roubený dřevěný kostel sv. Mikuláše, vzácné dřeviny – to vše stranou ruchu města. Přes most Hučák u vodní elektrárny se potom vydejte proti proudu Labe směrem ven z města. Díky jednoduchému, ale funkčnímu systému podjezdů se dostanete mimo město bez kontaktu s automobilovou dopravou, což ocení především rodiny se začínajícími cyklisty. V podstatě celá dnešní trasa je pro nejmenší děti naprosto ideální. Dávejte si pouze pozor na zpomalovací závory, které jsou v některých místech poměrně nevhodně umístěné a mohou způsobit kolizi. Je nutno také myslet na fakt, že trasa je o víkendech, především v blízkosti města, poměrně hojně využívána i běžci a bruslaři.

Kolem Labe do Josefova
Během prvních kilometrů se občas ohlédněte, nezaměnitelné panorama Hradce Králové je od břehů řeky opravdu nádherné. V letních měsících využijte možnost koupání na jednom z mnoha hradeckých písáků. V Předměřicích budete projíždět kolem jednoho z těch největších – Správčáku. Na jeho písečné pláži je dostatek prostoru pro dětskou zábavu, ale například i plážový volejbal. Přes Smiřice, kde za krátké zastavení stojí zámek s rozlehlou zahradou, se dostanete do Josefova. Jen na málo místech se můžete vrátit tak rychle do 19. století, ale v josefovské pevnosti a přilehlém starém městě na vás dýchne atmosféra vojenské mašinerie habsburské monarchie. Vojenskou pevnost zde nechal založit císař Josef II. a dodnes nese místo výrazné rysy posádkového města. Návštěva podzemních chodeb, prohlídka obranných zdí, historického starého města, ale i dovádění na kole nahoru a dolů kolem zachovalých valů vás všechny určitě uchvátí.

Za barokem na Kuks
Z Josefova vyrazte v těsné blízkosti zde ještě malé říčky Labe směrem na Kuks. Tato národní kulturní památka nabízí širokou škálu zajímavostí pro všechny. Z původně velmi rozsáhlého barokního komplexu čítajícího lázně, klášter a hospital stojí za zmínku především historická lékárna, kde si mohou děti vyzkoušet například výrobu čípků a prášků. Expozice Kouzlo apatyky ukazuje vývoj lékárnictví od 17. do 20. století. Za důkladnou prohlídku ovšem stojí celý Kuks včetně zámecké zahrady a městečka. Na zpáteční cestu se můžete vydat buď vlakem z blízké stanice, anebo stejnou cestou. To ale počítejte s již pěknou porcí 60 kilometrů. Na tento doporučený výlet můžete také navázat trasu, zveřejněnou v č. 6/2012, která vede od zámku Kuks okruhem přes Hřibojedy a Velichovky zpět k zámku Kuks. Takže když si v blízkosti zámku zařídíte ubytování na jednu noc, může z toho být velmi hodnotný dvoudenní výlet.

text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí místo: Hradec Králové, Jiráskovy sady (GPS: 50°12‘22.585“N, 15°49‘33.450“E)

koncové místo: Kuks, nádraží (GPS: 50°23‘53.890“N, 15°53‘24.471“E)

charakteristika trasy: Jednosměrná trasa kombinovaná se železniční dopravou. Nová cyklostezka sleduje tok řeky Labe v rovinatém terénu.

vhodné kolo: horské, krosové, silniční

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: Hradec Králové (muzeum, vodní elektrárna, staré město), Josefov (podzemní chodby, pevnost, staré město), Kuks (hospital, lékárna)

doporučené mapy: Kartografie 1 : 70 000, č. 116 – Královéhradecko, Pardubicko; SHOCart 1 : 60 000, č. 113 – Podkrkonoší a č. 114 – Královéhradecko

občerstvení na trase: Hradec Králové (mnoho restaurací v blízkosti nábřeží Labe), písák Správčák (Předměřice), Smiřice, Josefov, Kuks. Podél cyklostezky vznikají průběžně nová, malá občerstvení.

webové stránky: www.hradeckralove.org; www.pevnostjosefov.cz; www.hospital-kuks.cz;

další možnosti sportovního vyžití: plavecký bazén a aquapark (Hradec Králové), parní lodě (Hradec Králové), vodní sporty, beachvolejbal (Předměřice)

doprava:

vlakem – zpět z Kuksu je třeba se nejdříve dostat do Jaroměře, trať Stará Paka-Jaroměř, kde je nutné přesednout na vlaky směřující do Hradce Králové, což jsou vlaky na trati Trutnov-Praha nebo Jaroměř-Pardubice;

autem – příjezd do HK po dálnici D11 z Prahy

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz