another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Východní Krkonoše

Krkonoše jsou skvělou výzvou pro cyklisty všech úrovní a ambicí, ovšem pro rodiny s dětmi nepředstavují zrovna vysněnou lokalitu o pohodovém a odpočinkovém ježdění. Po mnoha rovinatých výletech jsme na vlastní kůži pro vás tentokrát vyzkoušeli kopcovitou trasu, která potěší náročnější a odvážnější. Odměnou bude spousta skrytých českých superlativů a nádherné výhledy, kterými se mimo jiné kochal i habsburský císař Josef II.

technická náročnost
4/5, vyšší střední
časová náročnost
4/5, celodeňák

Jako výchozí i cílové místo jsme zvolili Horní Maršov, kde zcela určitě zaujme zajímavý původně klasicistický zámek z 18. století. Ideálním rozjezdem dnešního náročného výletu je mírné stoupání širokým údolím proti proudu Lysečinského potoka. Již od počátku je jasné, že se pohybujeme v nejméně navštěvovaných částech Krkonoš. Minimum turistů, téměř žádný provoz spolu s řadou dřevěných, typicky krkonošských stavení, dokresluje malebnost tohoto místa. Především v obci Dolní Albeřice kolem pestrobarevných dřevěnek jako by se zastavil čas. Ještě než se před námi objeví nejtěžší úsek celé trasy, můžeme v Horních Albeřicích prozkoumat nejrozsáhlejší krasovou oblast Krkonoš. Soustava vápencových lomů a jeskyní je ještě doplněna o starou pec na výrobu páleného vápna z roku 1836, která stojí přímo u silnice ve směru na Lysečinskou boudu, našeho dalšího cíle. Albeřické lomy jsou chráněnou přírodní památkou a na dně největšího z nich, Bischofova, se nachází také Albeřická jeskyně s největším podzemním jezerem v Čechách. Horní Albeřice patří k nejstarším krkonošským osadám, vždyť první zmínka se datuje již ke konci 13. století. Bystrému pozorovateli by při stoupání na hřebeny nemělo uniknout nápadné rozdělení luk nad vesnicí. Vždyť právě zde se na jako jediném místě v našich nejvyšších horách dochovalo dodnes tzv. lánové hospodářství.

Malá Úpa
Rozbitá silnice za vesnicí spolu s převýšením a délkou nechá vyniknout i těm nejambicióznějším tatínkům s dětskými vozíky za sebou. Děti na vlastních kolech v této části určitě vezmou zavděk pěší variantou, což ovšem vzhledem k malebné přírodě nebude na škodu. Naštěstí tento nepříjemný úsek trvá jen několik set metrů a od míst, kde se cesta dotýká česko-polské hranice, se nadále jedná již o mírně zvlněný terén s kvalitním povrchem. To se již pohybujeme v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, kde se nabízí zastávka na Lysečinské boudě s krásným výhledem do kraje. Pro delší odpočinek ovšem doporučujeme ještě chvíli vydržet a dojet až do Malé Úpy. Tato hřebenová cesta, označovaná přívlastkem bratří Čapků, vás dovede až ke kostelu sv. Petra a Pavla, u něhož je velmi příjemná restaurace U kostela s prostorným a dobře vybaveným zázemím pro děti. Prolézačky, skluzavky, trampolína, hřiště – to vše je skvělou motivací, proč přijet až sem. A to ani nemluvě o domácích lívancích s borůvkami. Malá Úpa nabízí celou řadu zajímavostí, z nichž určitě stojí za zmínku informační tabule u hřbitova, která spolu s částmi letadla připomíná nejznámější válečné letecké neštěstí, ke kterému došlo na úbočí Sněžky. Místní kostel, který je nejvýše položeným kostelem v České republice (975 m n. m.), vděčí za svoji existenci císaři Josefu II., který z Horních Albeřic roku 1799 doputoval po naší trase se svými generály až sem. Jako nejpříjemnější cesta pro návrat do údolí se jeví žlutá turistická značka kopírující asfaltovou silnici, na kterou se dostaneme, když se od kostela v Malé Úpě vrátíme 500 metrů zpět ve směru na Cestník. Sjezd je příjemný i pro menší děti a přivede nás na hlavní silnici poblíž Spáleného Mlýna. Při cestě zpět údolím Malé Úpy a později Úpy je nutno dbát zvýšené opatrnosti kvůli většímu provozu.

Text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

start Horní Maršov

charakteristika trasy těžší, s táhlým stoupáním, hřebenovkou a pozvolným klesáním. Kvalitní až velmi kvalitní asfaltový povrch. Výjimkou úsek za Horními Albeřicemi, kde je cesta poměrně rozbitá.

doporučený typ kola MTB, krosové, trekkingové

doporučená přeprava dětí dětský vozík s odpružením, sedačka, dětské kolo

turistické zajímavosti Albeřické lomy (jeskyně jsou nepřístupné), Horní Albeřice, Malá Úpa

doporučená mapa SHOCart 1:60 000, č. 104, Krkonoše, 115 – Broumovsko, Adršpašsko-teplické skály Kartografie Praha 1:70 000, č. 109 Krkonoše, Podkrkonoší

občerstvení hotel Stará celnice (Horní Albeřice), Lysečinská bouda, restaurace U kostela (Malá Úpa)

www www.veselyvylet.cz, www.krkonose.eu

**doprava ** vlakem – železniční stanice Svoboda nad Úpou autem – parkování v Horním Maršově

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz