another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Toulovcovy maštale

TOULOVCOVY MAŠTALE?! KDE SE VZAL TENTO DIVNÝ NOVOTVAR?! POVĚST O LOUPEŽIVÉM RYTÍŘI TOULOVCOVI, KTERÝ SKRÝVAL SVOU KOŘIST V TAJEMNÝCH SKALNÍCH ÚTVARECH NA BUDISLAVSKU, NECHALA VZNIKNOUT POJMENOVÁNÍ VELMI MALEBNÉ LOKALITY V HORNÍM TOKU ŘÍČKY NOVOHRADKY NA POMEZÍ ČESKÉ TABULE A ČESKOMORAVSKÉ VRCHOVINY. JEDNÁ SE O REGION S NEOBVYKLE VYSOKOU KONCENTRACÍ ZAJÍMAVÝCH TURISTICKÝCH CÍLŮ, PŘÍRODNÍCH PAMÁTEK A SOUČASNĚ I ZAJÍMAVOSTÍ PRO DĚTI.

technická náročnost
3/5, střední
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Nové Hrady jsou jedním z těch míst, kam přijedete s malým očekáváním a odjíždíte s velkým nadšením. Nádherně renovovaný rokokový zámeček z roku 1777 je tím prvním, co vás ohromí, ale na děti čeká spousta překvapení až v zadních částech rozlehlých pozemků. Labyrint se svými více než 600 metry cest je skvělým místem pro pobavení i poznání. Původní starořecký labyrint skrýval uprostřed netvora Minotaura, ten novohradský zase toho novodobého – ruského diktátora Stalina. Hned vedle labyrintu je umístěna voliéra s papoušky a salon klobouků. Kroky, resp. šlápnutí do pedálu, každého cyklisty by měly ovšem v prvé řadě směřovat do Prvního českého muzea cyklistiky, které je umístěno do prostor bývalého barokního špýcharu. Zde si každý cyklista najde své: „Jééé, podívej…“ Unikátní expozice totiž nabízí krásné cyklistické kousky od poloviny 19. století až do dneška. V podkroví si nejmenší děti mohou vyzkoušet i šlapací kolotoč. V těsné blízkosti špýcharu jsou rozlehlé louky plné jelení zvěře a koní, takže návštěva Nových Hradů se může opravdu protáhnout.

Pískovcové skály
První kilometr výletu vede po hlavní silnici na Polánku, kde je oblíbená restaurace. Odsud musíte překonat jediné výraznější stoupání do obce Zderaz. Máte na výběr příjemnou lesní cestu nebo asfaltovou variantu hlavní silnice. Ve Zderazi můžete využít možnosti koupání a potom se zde poprvé seznámíte s pískovcovými formacemi, které jsou tak typické pro zdejší region. Zderazské pískovcové sklepy, z nichž některé sloužily jako obydlí, jiné jako dílny, jsou skvělým místem pro dětské hry i kratší odpočinek před další částí výletu. Ta vás zavede do Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka, kde se můžete seznámit s léčbou a záchranou poraněných zvířat.

Toulovcovy maštale
Další část dnešní trasy vede přes Proseč na Budislav, kde máte zase možnost terénní a silniční volby. V Budislavy se opět nabízí možnost odpočinku a koupání v jednom z rybníků. Na Jarošovském kopci za vsí se tyčí Toulovcova rozhledna, která je bohužel momentálně z technického důvodu mimo provoz. Přírodní rezervaci Maštale jste zatím na dnešním výletě obkroužili, ale za obcí Jarošov sjedete přímo do jejího srdce, do osady Vranice, odkud začíná spousta turistických okruhů do pískovcových skal. Nejzajímavější je ten, který vede po červené turistické značce do skalního bludiště u Hrnčířové skály a dále Oslí chodbou. Pokud si pěší zpestření budete chtít protáhnout i do Městských maštalí, narazíte na krásné skalní formace Kostelíček, Pancéřová pěst nebo Hrad. V každém případě nabízejí pískovcové skály v Maštalích skvělé místo pro děti, které si zde určitě vyhrají. Návrat zpět do výchozího bodu výletu vede malebným údolím Novohradky kolem koupaliště Rudná.

text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí a koncové místo: Nové Hrady (GPS: 49°51‘6.660“N, 16°8‘35.700“E)

charakteristika trasy: Okružní trasa umožňující volby terénních i asfaltových přejezdů. Trasa je doplněna velkým množstvím zajímavých míst a je nutno počítat s delším trváním výletu. Výlet zahrnuje i pěší túru do skal v Maštalích.

vhodné kolo: horské, krosové

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: rokokový zámek Nové Hrady, přírodní labyrint, Muzeum cyklistiky, pískovcové útvary Toulovcovy maštale a Městské maštale. Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka

doporučené mapy: Kartografie 1 : 70 000, č. 125 – Vysokomýtsko, Skutečsko; SHOCart 1 : 60 000, č. 128 Pardubicko, Železné hory

občerstvení na trase: Nové Hrady, Restaurace Polánka, Proseč, Budislav

webové stránky: www.nove-hrady.cz; www.pasicka.czwww.mestoprosec.cz

další možnosti sportovního vyžití: oblast je také ideálním místem pro turistiku v Toulovcových a Městských maštalích, na trase je rovněž několik možností ke koupání

doprava:

vlakem – železniční trať Vysoké Mýto – Litomyšl (nejbližší zastávka Cerekvice n. L.);

autem – ideální příjezd po silnici č. 356 od Luže (možnost parkování přímo u zámku)

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz