another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Šumava – Modrava

Modrava je místem, kde soutokem tří potoků vzniká krásná řeka Vydra. Tato původně rybářsko-lovecká osada se stala v průběhu 19. století významným regionálním dřevařským centrem. Rozvoj dřevařství vedl k založení nedaleké osady Březník, k jejímž pozůstatkům na samé česko-rakouské hranici povede tento výlet s dětmi.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Na první pohled se zdá, že ať vyberete kterýkoli mikroregion Šumavy, vždy narazíte na krásné cyklotrasy, zajímavá kulturně-historická místa a působivou krajinu. Na druhý pohled to platí dvojnásobně. Tedy alespoň v případě modravského pohraničí. V této obci, na soutoku Roklanského, Filipohuťského a Modravského potoka, naleznete základní turistické zázemí pro svůj výlet. Prohlídce zajímavostí Modravy, především Klostermannově chatě a centru dřevařství, se budeme věnovat až po návratu z nenáročné vyjížďky. Trasa, která je po celé délce vyasfaltovaná, začíná naproti nové budově dřevařského centra a v celé své délce vede nádherným údolím kolem Modravského potoka. Minimální převýšení a absence motorizované dopravy dělají z této stezky ideální místo pro nejmenší cyklisty. Stejná trasa tam i zpět je v tomto případě také spíše výhodou. U malých cyklistů zde odhadnete jejich síly daleko lépe než u okružní trasy. Zpočátku se budete pohybovat typickými hustými šumavskými lesy, které s přibývajícími kilometry vykazují dnes již také šumavsky typické napadení kůrovcem. Celou atmosféru dokresluje bohatá květena na březích Modravského potoka, který v horkých dnech láká k chladivému osvěžení.

Březník
V místech, kde cesta obklíčená šumavskými lesy náhle přechází v otevřenou pláň Luzenského údolí, se blížíme k cíli našeho výletu. Nacházíme se na jednom z nejdeštivějších a nejchladnějších míst naší republiky, ale také na okraji výjimečného přírodního fenoménu, plného rašelinišť, vzácných rostlin a biotopu tetřeva hlušce. Modravské slatě jsou svojí rozlohou přes 2000 ha nejrozsáhlejšími na celé Šumavě a jsou také plné přírodních a klimatických extrémů. Stojíme zde také na trase bývalé pašerácké stezky, která se vyhýbala solné celnici na Kozích hřbetech, ale také v místech, která byla do roku 1991 součástí nepřístupného a přísně střeženého pohraničního pásma. Závěrečné stoupání k objektu bývalé Březnické myslivny je sice pro děti poměrně prudké, ale dostat se nahoru za každou cenu stojí určitě za to. Neb jak ve své knize Ze světa lesních samot trefně popisuje Karel Klostermann, že když „vystoupíš ze dveří myslivny, stojí před tebou Luzný, směrem jižní pláň uzavíraje. Stojí tu, bělavou, kostrbatou hlavu maje v bílé mlhy neb černé mraky zahalenu. Stojí tu nehybně, věčně mlčí, jako by truchlil nad změnami posledních desetiletí. Z pravé, západní strany ohraničuje pláň Plattenhausen, Velký a Malý Špicberk, z levé, východní, Moorkopf a Marberg, všechny lesem zarostlé až do těch temen.“ Dnes v již zrekonstruované budově kromě občerstvení sídlí i informační středisko národního parku Šumava. V zadní části objektu se nachází velmi zajímavá informativní výstava o historii regionu a také o vývoji a existenci zdejších kůrovcem zasažených lesů.

Modrava
Po návratu do Modravy byste s dětmi určitě neměli vynechat návštěvu centra dřevařství. Obsáhlá interaktivní výstava nabízí zastavení pro děti i dospělé a nechává v bezprostředním kontaktu nahlédnout do tajů zpracovávání dřeva a jeho pestrého využití. V samotné obci je také několik zajímavých historicko-architektonických památek – např. Klostermannova chata nebo Binertova pila, kde se zpracovávala místní dřevařská specialita – rezonanční dříví, jež bylo vhodné pro výrobu klávesových nástrojů.

Text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

start a cíl Modrava

charakteristika trasy velmi lehká trasa je celá vyasfaltovaná, bez provozu. Minimální převýšení, pouze závěrečný krátký kopec k Březnické myslivně.

doporučený typ kola MTB, krosové, trekkingové, silniční

doporučená přeprava dětí dětský vozík, sedačka, tažná tyč, dětské kolo

turistické zajímavosti Březnická myslivna, Návštěvnické centrum dřevařství na Modravě, Klostermannova chata, Binertova pila

doporučené mapa SHOCart 1:60 000, č. 155 – Šumava, Železnorudsko, Povydří, Churáňov, č. 156 – Šumava, Trojmezí Kartografie Praha 1:70 000, č. 133 Šumava- Povydří

občerstvení Březnická myslivna, Modrava

www www.sumavanet.cz/modrava/

doprava pouze autem, parkování přímo v Modravě na začátku stezky

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz