another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Stožec

V místech, kde se Studená a Teplá Vltava k sobě přibližují, aby se mohly spojit v nejdelší český tok, jim v cestě stojí Stožec. Tento výrazný, 1065 metrů vysoký vrchol, je poslední překážkou, kterou obě říčky před společným soutokem obtékají. Při tomto výletě se budeme pohybovat v samém srdci Šumavy, pojedeme po části historické zlaté stezky a navštívíme také Stožeckou kapli.

technická náročnost
3/5, střední
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Rozvoj osady Stožec, ležící na Studené Vltavě a nacházející se uprostřed národního parku Šumava, byl v druhé polovině 19. století spojen především s prosperující Bienertovou pilou na resonanční dříví. Na počátku 20. století tato lokalita, ostatně jako i mnoho jiných šumavských regionů, profitovala z dokončení železniční trati z Černého Kříže do bavorského Waldkirchenu. A tak jako byl před sto lety, tak i dnes je Stožec významným turistickým centrem Šumavy. Vše podstatné se dělo a děje kolem historického hostince U Pstruha, jehož historii si zde můžete přečíst při příjemném posezení z jídelního menu. Před samotným výletem se vyplatí navštívit informační centrum NP Šumava, které kromě praktických informací a rad nabízí také geologickou expozici a venkovní park určený k poznání i zábavě. První metry naplánované okružní trasy vedou otevřenou krajinou typických šumavských luk, zde navíc kolem výběhů s koňmi. Brzy nás cesta zavede na lesní cyklotrasu č. 1030, která prochází kolem odbočky na Stožeckou kapli. Zde je lepší zanechat kola u altánku, ke kapli je totiž nutné vyjít po poměrně prudké turistické stezce. Pro děti ovšem každá zastávka na tomto výletě znamená vítanou změnu, protože místní lesy jsou během léta plné hub.

Kolem vrchu Stožec
Dřevěná mariánská kaple na tomto regionálně významném poutním místě byla postavena již v roce 1791 u pramene léčivé vody a v době své největší obliby (1920) se zdejší mše zúčastnilo na pět tisíc poutníků. Dávno před založením kaple procházela údolím Studené Vltavy jedna z větví Zlaté stezky, k jejíž ochraně sloužila strážná věž postavená na nedaleké Stožecké skále. Tato slavná středověká stezka, po níž se z Pasova do Čech převážela původně sůl a později i další artikl, zajišťovala po dlouhá staletí prosperitu mnoha šumavských měst. My ovšem pokračujeme v našem putování kolem vrchu Stožec a již brzy se z lesních partií dostaneme na dohled meandrující Teplé Vltavě, která se skrývá za rašelinnými plochami rozlehlých niv, zde zvanými Vltavský luh. Výhled do krajiny Stožecké kotliny je zde úchvatný, jen čas od času ji překříží malý vláček na trase mezi legendárním Soumarským mostem a Černým křížem.

Přes České Žleby zpět
Idylickou cestu poklidnou přírodou přeruší jedna z nejmladších šumavských vesniček Dobrá. Projíždíme kolem malebných stavení, z nichž mnohá nesou znaky tzv. tyrolských roubených domů. Jejich typické rysy byly přeneseny do oblasti Volarska již v 16. století přistěhovalci z Tyrolska. Jedno z nich, hospoda U Němečka, láká k posezení a občerstvení před další cestou. Tu si naplánujeme po stopách té nejznámější části Zlaté stezky – mezi Soumarským mostem a Českými Žleby. Tato dříve velmi významná obec získala název od koryt, žlebů, ze kterých se napájeli soumaři putující po Zlaté stezce. Po válečném odsunu převažujícího německého obyvatelstva a blízkosti pásma železné opony se České Žleby staly jednou z nejodlehlejších šumavských osad. Zpáteční cesta do Stožce vede již z mírného kopce.

Text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

start a cíl Stožec

charakteristika trasy lehká okružní trasa kolem vrchu Stožec po dobrém až velmi kvalitním asfaltu (výjimkou je úvodní kvalitní zpevněná lesní cesta z osady Stožec) absolvována s dětským vozíkem a pětiletým dítětem na vlastním kole.

doporučený typ kola MTB, krosové, trekkingové

doporučená přeprava dětí dětský vozík s odpružením, sedačka, dětské kolo

turistické zajímavosti Stožecká kaple, hrad na Stožecké skále (zbytky zdiva), informační centrum NP Šumava další možnosti využití sportovních aktivit napojením na cyklo- a in-line stezku č. 33 do Nové Pece

**doporučená mapa ** SHOCart 1:60 000 č. 156 Šumava, Trojmezí; č. 157 Šumava, Lipensko; č. 158 Pošumaví, Prachaticko Kartografie Praha 1:70 000 č. 133 Šumava- Povydří, č. 134 Šumava-Trojmezí, Lipno

občerstvení hostinec U Pstruha (Stožec), hospoda U Němečka (Dobrá), České Žleby

www www.pstruh.eu, www.npsumava.cz/…ce/is-stozec, www.stozec.cz

**Doprava ** vlakem – železniční stanice Žleby autem – parkování ve Stožci

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz