another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Slatiňany – Železné hory

Náplní tohoto cyklovýletu budou nadšeni především ti, kterým o svezení na kole jde až v druhé řadě. Jen necelých patnáct kilometrů doplněných o dětský hrádek, zámek s anglickým parkem a hřebčínem, lanový park s rozhlednou, tělocvičnu pod širým nebem a skalní lezení však vydá na celý den. Jsme na dohled Železným horám, jsme v rekreačních lesích Podhůra u Slatiňan.

technická náročnost
1/5, mírná
časová náročnost
4/5, celodeňák

Jako výchozí i cílové místo se přímo nabízí sportovní areál ve Slatiňanech, malém městečku poblíž Chrudimě. Podél říčky Chrudimky se vydejte na nedaleký renesanční zámek, který určitě překvapí svojí malebností a rozmanitostí. Klidný a rozlehlý anglický park vybízí k odpočinku a procházkám (jízda na kole je zde zakázána), budovy zámku zase k prohlídce. Děti jistě ocení i hipologický okruh, zaměřený na koně, jejich výstroj a využití ve společnosti. Neměli byste opomenout ani návštěvu hřebčína, kde je chováno plemeno starokladrubských koní a který svého času patřil k nejhezčím a nejmodernějším v celém Rakousko-Uhersku. Prakticky hned za hranicí parku začíná značená naučná stezka ke Kočičímu hrádku. Informační tabule vztahující se k místní krajině jsou ještě doplněny o otázky prověřující znalosti a postřeh nejmenších návštěvníků Podhůry.

Rekreační lesy Podhůra
Tato celistvá plocha lesů mezi obcemi Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota je významná mj. i z geologického hlediska. Nacházejí se zde totiž zbytky pobřeží druhohorního moře, staré 95 milionů let. Obyčejného návštěvníka ovšem zaujmou především vysokou koncentrací zajímavostí pro sport a volný čas. Po zdolání kratšího stoupání projedete kolem objektu Švýcárny, kterou nechali postavit dlouholetí majitelé slatiňanského panství – rod Auerspergů. Kočičí hrádek, miniatura hradu z přelomu 19. a 20. století, potěší především děti, které si celou stavbu mohou prolézt a prozkoumat, stejně jako jejich předchůdci z řad zámecké rodiny. Po modré turistické značce vás pohodové lesní cesty dovedou až k rozcestí k lanovému parku a venkovní tělocvičně. Vy odbočíte doprava vyzkoušet nejdříve svoji odvahu do lanového parku. Areál je rozdělen na dětskou část, kterou s dopomocí rodičů zvládnou i předškolní děti, a část s vysokými lany s různým stupněm obtížnosti. Není se čeho bát, speciálně vyškolení instruktoři vás do všeho zasvětí a zapůjčí i veškerý potřebný materiál. Kdo by chtěl zůstat raději nohama pevně na zemi, tak nechť zamíří k hned vedle stojící rozhledně Bára. I když výstupem na tento dřevěný trojboký jehlan s vnitřním točitým schodištěm si dávku vzrušení dodáte také. Vyhlídka na Železné hory a okolí z ochozu tohoto architektonického skvostu je opravdu úchvatná. Pro děti je ve zdejším areálu navíc připravena i trampolína a dětské hřiště. Ani v další části výletu vás nečeká příliš souvislá jízda na kole. Po několika stech metrech totiž míjíte venkovní hřiště, které starším z vás připomene, jak lze tělo potrápit především gymnastickými cviky, a pro vaše děti to bude zase exkurze do cvičebního nářadí, které bohužel pomalu ze školní tělesné výchovy mizí.

Škrovádem zpět
Kolem rybníků Vilém, Hluboký a Perný pomalu opouštíte lesy Podhůry a vydáte se k městské části Škrovád, známé mezi lezeckou komunitou jako cvičné místo sportovních cest. I když lezení zrovna příliš neholdujete, tak tyto dříve pískovcové lomy stojí určitě za zastavení a prozkoumání. Navíc zde v příjemném prostředí a v těsné blízkosti Chrudimky naleznete i možnosti občerstvení. Návrat podél vod již zmiňované říčky můžete ještě přerušit protažením těla v další venkovní tělocvičně, která nabízí celou řadu zajímavých posilovacích strojů. Ale to je již opravdu vydatná porce aktivit i na celý den.

Text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

start a cíl Slatiňany, sportovní areál

charakteristika trasy velmi lehká, převážná část vede po lesních cestách (zpevněný kamenito-písčitý podklad) oblasti rekreačních lesů Podhůra. Úvodní a závěrečná část vede po vedlejších silnicích.

doporučený typ kola MTB, krosové, trekkingové

doporučená přeprava dětí dětský vozík, sedačka, tažná tyč, dětské kolo

turistické zajímavosti zámek Slatiňany, naučná stezka ke Kočičímu hrádku, Kočičí hrádek, rozhledna Bára, lanový park, venkovní tělocvična, skalní lezení Škrovád, další sportovní aktivity sportovní lezení (Škrovád), lanový park, cvičení (venkovní tělocvičny Podhůra a Škrovád)

doporučená mapa SHOCart 1:60 000, č. 127 – Čáslavsko, Přeloučsko, č. 128 – Pardubicko, Železné hory, č. 141 – Žďárské vrchy Kartografie Praha 1:70 000, č. 125 Vysokomýtsko, Skutečsko

občerstvení rozhledna Bára, restaurace Pod Kopcem, U Půhoných (Škrovád)

www www.zamek-slatinany.cz, www.podhura.cz

doprava autem – možnosti parkování ve sportovním areálu (Slatiňany) vlakem – železniční stanice Slatiňany

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz