another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Sázava

NA SÁZAVU SE JEZDÍ NA VODU. TO VÍ KAŽDÝ VODÁK, ALE I CYKLISTÉ SI ZDE NAJDOU SVÉ TERÉNY. A PROTOŽE VODA A KOLO MĚLY K SOBĚ VŽDYCKY BLÍZKO, TAK I V TÝNCI NAD SÁZAVOU LZE ZKOMBINOVAT OBOJÍ. A KDYŽ K TOMU TAKÉ PŘIPOČTETE VLAKOVOU LEGENDU – POSÁZAVSKÝ PACIFIK –, TAK JE O PESTRÝ VÝLET POSTARÁNO. PRO DĚTI JE TU NAVÍC PŘIPRAVENA NETOPÝŘÍ EXPOZICE NA MÍSTNÍM HRADU.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Byla by škoda se při výletu do tohoto kraje ochudit o splutí alespoň určitého úseku řeky Sázavy. Město Týnec nad Sázavou je ideálním centrem pro kombinovaný výlet s dětmi. Veškerý potřebný materiál vám zapůjčí vodácké centrum Bisport. Navrhnou vám trasu, doporučí výstupní místo, zajistí odvoz lodi zpět. Pro návrat se samozřejmě nabízí romantická klasika – Posázavský pacifik. Dnes již legendární vlakový spoj č. 210 na trase Praha-Čerčany má svoji poutavou historii i malebnou současnost. Splujte třeba až do Pikovic a vydejte se vlakem zpět do Týnce nad Sázavou, tak abyste mohli další den vyrazit na kolech proti proudu této krásné řeky.

Z Týnce podél Sázavy
Jestli je nějaké zvíře, které dětem neoprávněně nahání hrůzu, ale přitom je přitahuje, tak je to určitě netopýr. A právě na týneckém hradu se o těchto zajímavých tvorech dozvědí úplně všechno. Zajděte si na prohlídku jednoho z mála českých, původně románských hradů a nezapomeňte, že v prvním patře přilehlé gotické věže se možná budete bát. První kilometry na kolech vedou po příjemné rovince podél meandrující Sázavy až k výraznému ostrohu přírodní rezervace Čížov. Zde pod zříceninou gotického hradu Zbořeného Kostelce najedete již na zpevněnou cestu, která vede přímo podél řeky. Krásné pohledy na zvlněné Posázaví jsou možná klišé, ale zde pravdivá. Když budete projíždět kolem starého kostela v Ledci a následně kolem pastvin s koňmi, nespěchejte, zpomalte a kochejte se.

Návrat zpět přes Poříčí
Vhodným místem pro přestávku jsou Nespeky, kde můžete využít možnosti občerstvení a dětem koupit třeba točenou zmrzlinu. Dále v obci narazíte na dětské hřiště, které je vedle toho fotbalového. Přejezd do Poříčí je sice krátký, ovšem po frekventovanější silnici, takže je nutno mít děti na dohled. Naštěstí hned za mostem přes řeku odbočíte opět mimo provoz a poté, co překonáte jediné větší stoupání na trase, ocitnete se u malebného rybníka Svárov, který je v teplých měsících vhodný ke koupání a osvěžení. Následná terénní část je opravdu úžasná. Úzká stezka je ukryta mezi vyššími keři, takže si vaše děti budou připadat, jako by projížděly tunelem. Tento rovinatý a bezpečný „singltrek“ je bez problémů sjízdný i pro děti v sedačce nebo ve vozíku. Příjezd do Týnce je potom stylově opět kolem Sázavy s výhledem na hradní dominantu města.

text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí a koncové místo: Týnec nad Sázavou, parkoviště u objektu Bisport (GPS: 49°49‘57“N, 14°35‘40“E)

charakteristika trasy: Trasa kombinuje vedlejší silničky se zpevněnou cestou v úseku Zbořený Kostelec – Nespeky a Poříčí – Pecerady.

vhodné kolo: horské, krosové

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: Hrad v Týnci nad Sázavou (netopýří expozice), jízda vlakem Posázavský pacifik

doporučené mapy: Kartografie Praha 1:70 000 č. 123 Dolní Posázaví, Benešovsko; SHOCart 1:60 000, č. 125 Okolí Prahy, Slapy a č. 126 Posázaví, Benešovsko

občerstvení na trase: Týnec nad Sázavou (Bisport), Nespeky (restaurace, točená zmrzlina)

webové stránky: www.pacifikem.cz; www.mestotynec.cz;

další možnosti sportovního vyžití: Region je vyhlášeným vodáckým rájem. Možnosti splutí Sázavy na kánoích, nafukovacích člunech (www.bisport.cz).

doprava:

autem – parkování přímo u vodáckého centra Bisport, popř. na vodáckém tábořišti METAZ

vlakem – Týnec nad Sázavou je ideálně dosažitelný vlakem. Nachází se na trase č. 210 (Praha–Čerčany), tzv. Posázavský pacifik;

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz