another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Pec pod Sněžkou

KDE JE VLASTNĚ KRAKONOŠ DOMA? NA HŘEBENECH NAŠICH NEJVYŠŠÍCH HOR, NA SNĚŽCE NEBO V OBŘÍM DOLE? KAMKOLI SE V TOMTO KRÁSNÉM POHOŘÍ S DĚTMI VYDÁTE, DŘÍVE NEBO POZDĚJI NA OBLÍBENOU POSTAVU PÁNA HOR URČITĚ NARAZÍTE. MY JSME SI PRO DALŠÍ CYKLISTICKÉ PUTOVÁNÍ S DĚTMI VYBRALI PEC POD SNĚŽKOU A JAKO VÝCHODISKO PŘÍMO POHÁDKOVÝ PENZION NA SALAŠI. ČEKÁ VÁS SICE NÁROČNĚJŠÍ VÝLET, OVŠEM V NAŠICH PODMÍNKÁCH VSKUTKU OJEDINĚLÝ.

technická náročnost
4/5, vyšší střední
časová náročnost
4/5, celodeňák

Byli jste už v Krkonoších v létě? Jestli ne, tak se připravte na lásku na první pohled. Odstíny uklidňující zelené barvy všude, kam se podíváte, hluboké lesy, rozlehlé louky, čerstvě posečená, voňavá tráva a klid. Přesně takový pohled na nás čeká při startu dnešního výletu. Vyrážíme z pohádkového penzionu Na Salaši v Peci pod Sněžkou, který je orientován na rodiny s dětmi. Od stylově vyzdobených pokojů s pohádkovými názvy přes dětskou hernu a jídelní menu pro nejmenší nabízí i rozlehlou louku s vlastním dětským hřištěm nebo dětské malířské a rukodělné workshopy. A když patronkou tradiční krkonošské chalupy je navíc Božena Šimková, autorka oblíbených Krkonošských pohádek o Trautenberkovi, tak je o důvod víc, proč se s dětmi uchýlit zrovna sem.

Kolem Úpy na hřebeny
Úvodní kilometry jdou po pravém břehu malebné říčky Úpy a mírně klesat budete až do Velké Úpy, kde můžete s dětmi navštívit krásné dětské hřiště. Přestávku budete potřebovat, protože po několika stech metrech začíná u odbočky do Vavřineckého dolu pravá horská cyklistika. Odsud již trasa výletu nepatří k těm nejjednodušším, ovšem průměrně zdatní cyklisté a starší děti výšlap na hřebeny pod Černou horu zvládnou. Klikatá asfaltka vás zavede až k Vlašským boudám, kde můžete, stejně jako my, narazit na volně pobíhající kozy. Určitě vítaná přestávka pro každého, navíc uprostřed horských krkonošských luk v nadmořské výšce kolem 1000 m n. m. Do nejvyššího bodu dnešního výletu to už nenítak daleko, navíc vás poženou vpřed krásné výhledy, nyní již na celý hřeben Krkonoš kolem Sněžky. Nepřehlédnutelné jsou Růžohorky a Studniční hora, které dotvářejí známý obraz Obřího kotle.

Kolem Krkonošských bud
První výraznější klesání vás čeká kolem Javořího potoka, který cesta křižuje na hranici naučné stezky Černohorské rašeliniště. Ideálním místem pro delší přestávku je Kolínská bouda, kde kromě hřiště zaujme děti i oplocený kozí výběh. Přestože se zrovna budete nacházet na jednom z nejfrekvento­vanějších míst zimních Krkonoš, tak v létě je zde příjemný klid. To vlastně platí i pro další část „hřebenovky“. Kolem známých běžkařských míst (Pražská bouda, Mír) se dostanete k ekofarmě u Lesní boudy. Když budete mít štěstí, uvidíte, jak se dojí kozy, a určitě ochutnejte některou z místních kozích specialit.

Návrat do Pece
Z hřebenů není potřeba spěchat dolů, neboť návrat zpět přes lyžařské Zahrádky je opravdu svižný. K úplné spokojenosti můžete přidat ještě návštěvu relaxparku, kde si každý vybere svoji zábavu. Rozlehlé dětské hřiště Lemurie, trampolíny, adrenalinová jízda na kladce či na bobové dráze nebo lanové překážky v lese nad vodou doplňují pestrou nabídku tohoto krásného, vpravdě horského výletu.

text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí a koncové místo: Pec pod Sněžkou, parkoviště (GPS: 50°41‘58“N, 15°44‘09“E)

charakteristika trasy: Jedná se o náročnější trasu, převážně po asfaltovém povrchu. Pouze v úseku na hřebenech je místy šotolina. Tento výlet je určen pro zdatnější cyklisty a starší děti (absolvováno se sedmiletým a jedenáctiletým dítětem a dětským vozíkem).

vhodné kolo: horské, krosové

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: lanový park, bobová dráha (Pec pod Sněžkou), Kolínská bouda: (kozí výběh, dětské hřiště), ekofarma Lesní bouda

doporučené mapy: Kartografie Praha 1:70 000, č. 109 – Krkonoše, Podkrkonoší; SHOCart 1:60 000, č. 104 Krkonoše

občerstvení na trase: Kolínská bouda, Pražská bouda, Lesní bouda

webové stránky: www.relaxpark.cz; www.na-salasi.cz; www. pecpodsnezkou.cz; www.kolinskabouda.cz

další možnosti sportovního vyžití: Pec pod Sněžkou je ideálním východiskem pro pěší túry. Nabízí se vícedenní pobyt s kombinací turistiky. Dále relaxpark nabízí lanové aktivity, bobovou dráhu nebo dětské hřiště.

doprava:

autem – směr Jičín, Nová Paka, Trutnov, parkování přímo u penzionu Na Salaši; v centru obce potom u lanového parku;

vlakem – nejbližší železniční stanice Svoboda nad Úpou je vzdálená 13 km, trať Trutnov‒Svoboda nad Úpou

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz