another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Krounky a Novohradky

JEŠTĚ NEŽ PŘIJEDETE OD SEVERU Z POLABSKÉ NÍŽINY K PRVNÍM VÝBĚŽKŮM ČESKOMORAVSKÉ VYSOČINY, NARAZÍTE NA ČLENITÉ ÚZEMÍ MIKROREGIONU TOULOVCOVY MAŠTALE. OBLAST SPOJUJE VELKÉ MNOŽSTVÍ HISTORICKY ZAJÍMAVÝCH PAMÁTEK, TURISTICKY LÁKAVÝCH PŘÍRODNÍCH ÚTVARŮ A PRO CYKLISTY PŘÍJEMNÉ ZVLNĚNÉ KRAJINY. ROZMANITOST MAŠTALÍ JE DÁNA TAKÉ ÚDOLÍMI ŘÍČEK KROUNKY A NOVOHRADKY, PODÉL KTERÝCH SE VYDÁME S DĚTMI NA VÝLET NA KOLECH.

technická náročnost
3/5, střední
časová náročnost
4/5, celodeňák

Překvapivě malebná Luže
Přespolní návštěvník bude určitě překvapen městem Luže a jeho cennými budovami chráněné městské památkové zóny. Nejstarší památkou je zřícenina gotického hradu Košumberk, jehož opevnění je již z dálky viditelné. Prohlídkou objektu a malebného podhradí také začneme náš dnešní výlet. V areálu hradní obory mohou děti pozorovat jeleny a krmit je všudypřítomnými kaštany. Z hradní vyhlídky lze přímo nahlédnout do areálu Hamzova arboreta a do parku, kde se nachází známý léčebný ústav pro děti i dospělé. Prvním šlápnutím do pedálu vyrazíme od bývalého pivovaru v podhradí, kde se pivo začalo vařit již v roce 1607, po značené cyklotrase č. 18 do údolí říčky Krounky. Tady vstupu vstupujeme do přírodního parku, který je výjimečný výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Mírně stoupající silnice s minimem provozu lemují rozsáhlé louky, na kterých lze spatřit třeba ledňáčka či čápa.

Mezi dvěma údolími
Další překvapení na vás čeká v obci Podhradí v podobě krásného areálu hradu Rychmburk. Dnes objekt sice slouží převážně jako domov důchodců, ovšem během letních měsíců je turistům k prohlídce zčásti otevřen. Udržovanou zahradu před hradním mostem určitě využijí děti ke změně pohybu a dospělí ke krátkému odpočinku. Zpestřením bude také zapojení se do vědomostní hry o místním regionu pod názvem „Od maštalí do podhradí aneb soutěžte s rytíři Toulovcem a Tasem“ – jedna z jejích informačních tabulí je před vstupem do hradu. Dvacet otázek spojených s významnými místy oblasti „nutí“ k další a další zástavce a hledání správných odpovědí. Od Rychmburku se vydáme přímo ke Krounce. Teprve od ní si všimneme, na jak rozlehlém skalním ostrohu tento kdysi mohutný hrad stával. Dalším lákadlem pro děti bude zastávka u rozhledny Borůvka, které je mj. věnována další z vědomostních otázek zvídavých rytířů. Architektonicky netradičně řešená stavba v podobě hyperboly zaujme stejně jako výhled na Železné a Orlické hory.

Podél Novohradky zpět
Druhá část trasy vede stinným a malebným údolím kolem říčky Novohradky s několika příjemnými zastávkami. Jednou z nich je například Hlubočská studánka u kaple Panny Marie Lurdské nebo penzion Bílý kůň nabízející v klidném prostředí ubytování, masáže, relaxační koupele či kurzy drátování. Menší děti potom víc ocení dětské hřiště v obci Bílý Kůň, odkud je to do koncového místa již jen necelé dva kilometry.

text a foto:
Roman Šinkovský

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

Výchozí a koncové místo: Luže, hrad Košumberk (GPS: 49°53‘02“N, 16°02‘00“E)

Charakteristika trasy: Převážně menší komunikace s minimem provozu, zčásti zpevněná lesní cesta

Doporučená přeprava dětí: vozík, sedačka, tažná tyč, dětské kolo

Vhodné kolo: horské, krosové

Zajímavosti pro děti i dospělé: hrad Košumberk (obory s jeleny), hrad Rychmurk, rozhledna Borůvka

Doporučené mapy: Kartografie Praha 1:70 000, č. 125 – Vysokomýtsko, Skutečsko; SHOCart 1:60 000, č. 128 – Pardubicko, Železné hory, č. 141 – Žďárské vrchy

0bčerstvení na trase: Luže, Podhradí, Bílý Kůň webové stránky www.mastale.cz, www.toulovectas.cz, www.luze.czwww.kosumberk.cz

Další možnosti sportovního vyžití: potápění v lomu Leštinka nedaleko Skutče (www.lestinkalom.cz), koupání ve Zvěřinově, Andrůzově lomu a také v lomu s názvem Kaňon, ve Skutči také krytý bazén i venkovní koupaliště s tobogany, hřiště pro volejbal, nohejbal a tenis (www.sportovisteskutec.cz)

Doprava: autem – příjezd od Chrudimi, Vysokého Mýta či Skutče, parkování přímo pod hradem Košumberk, popř. v obci Luže;

vlakem – tratě Pardubice-Havlíčkův Brod a Svitavy-Žďárec u Skutče, nejbližší zastávka Žďárec u Skutče je 6 km.

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz