another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Kokořín

MALEBNÝ KRAJ KOKOŘÍNSKO NEJSOU JEN PÍSKOVCOVÉ SKÁLY, OPUŠTĚNÉ VESNIČKY A ČETNÁ JEZÍRKA, ALE TAKÉ HRADY KOKOŘÍN A HOUSKA. ZAJÍMAVÝCH CÍLŮ PRO VÝLETY JE ZDE SPOUSTA, JEN JAK TO VŠE SKLOUBIT NA KOLE A S DĚTMI. PŘIPRAVTE SE NA NEČEKANĚ ZVLNĚNÝ TERÉN, KTERÝ OVŠEM NABÍZÍ KRÁSNÁ ZÁKOUTÍ. KAŇONOVITÁ ÚDOLÍ UPROSTŘED PÍSKOVCOVÉ PLOŠINY, SKALNÍ MĚSTA S TYPICKÝMI KOKOŘÍNSKÝMI POKLIČKAMI NEBO ROUBENÁ A HRÁZDĚNÁ ARCHITEKTURA MÍSTNÍCH STAVENÍ.

technická náročnost
3/5, střední
časová náročnost
4/5, celodeňák

Vhodným výchozím místem pro tento cyklistický výlet je Kokořín-dolina a parkoviště přímo pod hradem Kokořín. Jeho návštěvu si naplánujte buď před, nebo po samotném cyklovýletu. Kopcovitých výšlapů si ještě užijete dost a také se nemusíte během prohlídky starat o svoje vybavení. Hrad není nejpoutavější díky svým interiérům, za což vděčí „prokleté“, dlouhá staletí neobydlené historii, nýbrž díky své bytelné podobě uprostřed romantického kraje Máchy a Mánesa. A právě již první kilometry v sedle kol nabízejí vše, čím je tento kraj tak kouzelný – pískovcové skály bizarních tvarů u rozcestí Pokličky, skalní hrad Nedamy, jezírka plná rákosů a barevné květeny nebo zachovalé roubenky. Není snad ani nutné zdůrazňovat, jak magické jsou pro děti skalní průrvy, tunely, jeskyňky nebo jak si užijí první lezecké pokusy na menších skalkách a balvanech. Trasa, po které se budete pohybovat, je navíc doplněna o informační tabule skřítka Pešinky, ze kterých se kromě pohádkových příběhů dozvíte i spoustu místních zajímavostí.

Z Ráje přes kopce k bráně do pekel
Náročnější cyklistika začíná v obci Ráj, odkud vás čeká výšlap do Libovic pod oblíbenou rozhlednu Vrátenská hora. Tento trachytový vrch se svými 508 metry nad mořem je nejvyšším bodem Mělnicka a je odsud nádherný výhled mj. na Bezděz, Říp, Ještěd či sopečné vrcholy Českého středohoří. Po značené cyklotrase č. 0002, která zde vede bez problémů sjízdným terénem, se dostanete opět na silnici vedoucí až k hradu Houska. Tento nenápadný a tajuplný hrad nese přízvisko brána do pekel. Legendami opředená, původně gotická stavba má stát na místě, kudy vedla skalní průrvou cesta do pekla. V každém případě děti zaujme již samotný pan kastelán v dobovém obleku, s obrovským hradním klíčem a smyslem pro humor.

Návrat zpět kolem Pšovky
Mírný a bezpečný sjezd lesní cestou od Housky, jenž je opravdovou lahůdkou i pro děti, vás přivede do dalšího malebného zákoutí Kokořínska. Údolí potoka Pšovka je lemováno dřevěnými chalupami, pískovcovými skalami i četnými studánkami, kde se můžete osvěžit. Návrat po trase úvodních kilometrů je pohodovým zakončením tohoto zajímavého výletu v srdci CHKO Kokořínsko.

text a foto:
Roman Šinkovsky

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

výchozí a koncové místo: Kokořín-dolina, parkoviště (GPS: 50°26‘24“N, 14°34‘53“E)

charakteristika trasy: úvodní část (do Ráje) a závěrečná část (zpět pod Kokořín) je rovinatá silnice, část kolem hradu Houska je vedena ve zvlněném terénu po lesních, dobře sjízdných cestách

vhodné kolo: horské, krosové

doporučená přeprava dětí: dětský vozík, sedačka, dětské kolo

zajímavosti pro děti i dospělé: hrad Kokořín, rozhledna Vratenská hora, hrad Houska, skalní město, kokořínské pokličky

doporučené mapy: Kartografie Praha 1:70 000 č. 107 ‒ Kokořínsko. Máchovo jezero, SHOCart 1:60 000, 109 Okolí Prahy, Mělnicko, č. 110 – Kokořínsko

občerstvení na trase: restaurace Pobuda (Kokořín-dolina), vesnice Ráj, hrad Houska

webové stránky: www.hrad-kokorin.cz, www.hradhouska.czwww.kokorin.cz

další možnosti sportovního vyžití: Region je vyhlášen pro své široké možnosti turistiky a skalního lezení. Nejbližší „pokličky“ se nacházejí u rozcestí Pokličky (2,5 km od výchozího bodu).

doprava:

autem – nejvhodnější. Možnost parkování u rozcestí Kokořín-dolina; vlakem – nejbližší vlaková stanice Kanina (5 km od výchozího bodu) na trase Mělník– Mšeno.

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz