another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
8 8 6 km

Jizerské hory – Pěnčín

Krajem perel, skla, bižuterie a záhadného Kittla vede výlet kolem Pěnčína pod ernostudničním hřebenem. Z Pěnčína je nejen krásný výhled na Krkonoše, ale hlavně je tu od roku 2003 dětský výletní areál s kozí farmou a výrobnou skleněných perel.

technická náročnost
2/5, lehká
časová náročnost
3/5, 4–6 hodin/y

Až sem pojedete, určitě si všimnete zvláštních malých domků se dvěma komíny u obou štítových zdí, právě tady se vyráběly – mačkaly – skleněné perly, knoflíky a jiné. Místní jim říkali buď mačkárny, nebo drikety. V oblasti dnešního Pěnčína jich bylo více než sto dvacet. Dnes už se v nich asi korálky nevyrábějí, většinou byly přestavěny na domky či chalupy. Ale v pěnčínském areálu se perly mačkají dál. Pro děti i dospělé tu nabízejí komentovanou prohlídku výroby skleněných perel. Pak můžete obejít kozí farmu, kde jsou nejen kozy, ale i jiné domácí zvířectvo. Když obětujete pár korun a kozy nakrmíte, děti určitě budou mít radost. Ve staré stodole je historické zemědělské nářadí, můžete hádat, co se tak asi k čemu používalo. V patře je pak i dílna „babky navlíkačky“. Areál dále nabízí projížďku vyhlídkovým vláčkem na blízkou rozhlednu Černá Studnice nebo do Kittlova areálu na Krásné. Pokud to podmínky dovolí, je možno si s sebou do vláčku vzít jízdní kola. Tato varianta cyklistického výletu může být vhodná pro méně zdatné malé cyklisty. Pro šikovné a tvořivé ruce je v areálu korálková dílna, perličky lze i koupit a výrobu nechat na doma. Kdyby na vás přišel hlad, navštivte některé z restauračních zařízení, je tu občerstvení „U Husy“ nebo restaurace„ U Brusírny“, nebo si kupte některou ze specialit z kozího mléka (sýry, tvarohy ad.). Děti si mohou zaskákat i na trampolíně či prozkoumat dětské hřiště těsně vedle terasy restaurace.

Krásné výhledy na Krkonoše
Naše cesta začíná po cyklistické stezce s asfaltovým povrchem a hned v úvodu ztrácí výškové metry, v obci Huť se dostaneme do nejnižšího bodu. Z Hutě do Zásady bohužel trasa vede po silnici, z celého putování je nejfrekventova­nější. Ze Zásady krásně uvidíte až na Krkonoše, dál vede cesta po označené cyklostezce. V obci Velké Hamry trasa odbočuje vlevo kolem hřbitova prudce nahoru. Nejprudší úsek téměř v polovině trasy řádně otestoval výkonnost našich dětí i nás samotných, museli jsme i tlačit… Naštěstí se nám postavila do cesty hospoda Ve Vrších s výbornou obsluhou, kde jsme zastavili na protažení a občerstvení. Pro děti je zde houpačka a výborná domácí malinovka.

Konečně v terénu
Dostáváme se k nejvyššímu bodu pod Černou studnicí a odbočujeme do terénu na vrstevnicovou Beranskou cestu. Zdatnější mohou dojet až na vrchol místní dominanty, na Černou studnici. Povrch Beranské cesty je v převážné většině pokryt šotolinou a je třeba dávat velký pozor při přejezdech odvodňovacích žlábků. Cestu lemují vzrostlé buky a smrky a i v parném létě bude tento úsek velmi příjemný. Ještě než cesta v terénu skončí, projíždí se kolem žertovného kamene. Zkuste dát dětem úkol, aby ho našly.

V Krásné je krásně i tajemně
Po průjezdu osadou Dolní Černá Studnice nás přivítá osada Krásná, spjatá s velmi zajímavou historií. Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako J. J. A. E. Kittel (1704–1783). Traduje se v nich, že upsal ďáblu svou duši výměnou za to, že bude schopen vyléčit jakoukoli nemoc. Ve skutečnosti Kittel dosahoval fenomenálních úspěchů v uzdravování. Léčil nejen šlechtu v daleké Praze či Vídni, nýbrž se staral i o chudé nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš. Určitě stojí za to zavítat do Kittlova muzea a hned pod ním si prohlédnout ohromnou starou roubenou dřevostavbu, kde měl kdysi Kittel lékárnu, pokoje pro pacienty, pracovnu a údajně rovněž pitevnu a místnost s lidskými kostrami a knihami. Po značené cyklotrase se vracíme zpět na kozí farmu. Hurá na občerstvení, zmrzlinu a další atrakce.

Text:
Daniel a Jindřiška Stehlíkovi Foto: Daniel Stehlík

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

start výletní areál Pěnčín

charakteristika trasy středně těžká

doporučený typ kola MTB, krosové, trekkingové

doporučená přeprava dětí vozík, sedačka, malé kolo

turistické zajímavosti výletní areál Pěnčín, rozhledna Černá Studnice, muzeum dr. Kittla

doporučená mapa SHOCart 1: 60 000, č. 103 – Jizerské hory, 104 – Krkonoše, č. 112 – Český ráj Kartografie Praha 1:70 000, č. 106 Jizerské hory, Frýdlantsko, Ještěd

občerstvení řada restaurací a kiosků areál Pěnčín, restaurace u Brusírny, hospoda Ve Vrších, Restaurace Černá Studnice Rozhledna

www rozhledna Černá Studnice – www.cerna-studnice.ceskehory.cz, muzeum doktora Kittla – www.kittel.cz

doprava vlakem – nejbližší nádraží ČD: Jablonec nad Nisou, Železný Brod (odtud autobusem) Cyklobus – nejbližší cyklobus jezdí na této trase: Turnov–Jenišovice–Pulečný, kopanina, rozhledna– Jablonec n. Nisou, Kokonín, pošta–Jablonec nad Nisou– Bedřichov–Liberec

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz